Blíží se konec exekutorů v Čechách?

Vláda České republiky projednala na svém středečním zasedání poslanecký návrh novely občanského soudního řádu, který mimo jiné obsahuje vyjmutí penzijního připojištění z výkonu rozhodnutí a exekuce. Návrh, ke kterému vláda zaujala souhlasné stanovisko, a který kritizovala také Exekutorská komora ČR, je dle názoru neformálního uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce zásadním krokem zcela špatným směrem.

Foto: Fotolia

Tím, že bude exekutorům sebrána možnost postihnout penzijní připojištění dlužníka, budou citelně omezeny takzvané neinvazivní způsoby exekuce, které co nejméně zasahují do dlužníkova života. Mám dojem, že předkladatelé návrhu z řad poslanců si neuvědomují všechny dopady takové změny. Dnes je obecně trend oklešťovat možnosti exekutorů, co se vymáhání dluhů týká. Některé z těchto změn jsou jistě prospěšné a například rozšíření seznamu movitých věcí, které nelze v exekučním řízení zabavit, je co do maximálně humánního průběhu exekucí správné a my jej také podporujeme,“ říká JUDr. Ondřej Mareš, LL.M., mluvčí uskupení, a pokračuje: „Exekuce penzijního připojištění je jedním z nejméně invazivních postupů v rámci exekučního řízení. Pokud tato možnost zanikne, logicky bude muset přijít nárůst jiných způsobů provedení exekuce, které mnohdy veřejnost i zákonodárci kritizují. Typicky exekuce movitých věcí. Výsledek snahy poslanců a vlády tak bude právě opačný, než jaký deklarují ve svých cílech.

Uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce navíc souhlasí s vyjádřením Exekutorské komory ČR, že návrh novely celkově není zpracován kvalitně, a díky některým nepřesnostem či opomenutím by mohlo dojít i k dalším omezením v exekučním řízení, se kterými asi zákonodárci ani nepočítali. „Také obavy z toho, že by se na základě této novely mohlo penzijní připojištění stát pro dlužníka nástrojem k vyvedení peněz z exekučního řízení, jsou opodstatněné,“ dodává Mareš.

Součástí poslaneckého návrhu novely jsou také změny v tzv. „drobných výkonech rozhodnutí“ a „drobných exekucích“. Podle návrhu by nebylo možné provádět exekuce nemovitostí u dluhů do výše 50.000 Kč. Takové opatření je ale v praxi značně problematické, v čemž se exekutorské uskupení opět shoduje se stanoviskem Exekutorské komory ČR. „Zde se ukazuje, že některé změny z per zákonodárců jsou velmi vzdálené tomu, jak exekuce v praxi fungují. V řadě věcí je zřejmé, že předkladatelé novely nevědí, že když změní jednu věc, musejí se zamyslet také nad dalšími, souvisejícími. V návrhu nejsou vůbec řešeny nemovitosti malé hodnoty, nespecifikuje se ani problematika nákladů řízení. Velmi nedomyšlená je eventualita, kdy se dluh postupem času vyvíjí. Díky úrokům může narůstat a vzniknou situace, kdy dluh bude těsně pod hranicí 50 tisíc korun. Co pak má exekutor dělat, jestliže nejsou jiné možnosti vymožení dluhu? Čekat, až dluh přesáhne zákonnou hranici a on bude moct přistoupit k exekuci prodejem nemovitosti? Vzniknout může také opačná situace, kdy dlužník při dluhu 70 tisíc uhradí 20 tisíc korun a znemožní pak vymožení zbývající dlužné částky. Především je ale faktem ověřeným v praxi, že exekutoři nemají důvod vykonávat u menších dluhů exekuci prodejem nemovitosti. Zde se zpravidla přistupuje k jiným, méně invazivním způsobům exekuce, jako je například diskutovaný postih penzijního připojištění,“ vysvětluje stanovisko uskupení Ondřej Mareš.        

Samotný titulek dnešní tiskové zprávy o možném konci exekutorů v České republice je samozřejmě myšlen v nadsázce, ale právě touto nadsázkou reflektuje některé reálné obavy exekutorských úřadů z blízké budoucnosti. Z toho, zda v příštích letech budou exekutoři vůbec ještě schopni efektivně vykonávat svou činnost a napomáhat tak k vymahatelnosti práva v České republice. „Řada politiků si totiž dnes vzala problematiku exekucí za svou, což je určitě v pořádku, ovšem již méně v pořádku je, že i pod vlivem mediálního obrazu exekutorů se z tohoto tématu stala úrodná půda pro populismus postrádající patřičný odborný vhled do problematiky. Je zapotřebí si uvědomit, že exekutoři slouží primárně k tomu, aby se věřitelé v této zemi domohli svých nezaplacených pohledávek. Pokud jejich činnost zcela okleštíme a sebereme jim veškeré trochu efektivní způsoby práce, bude to mít za následek například i to, že živnostníkům a dalším majitelům drobných pohledávek, kterých je cca 80 % z celkového počtu věřitelů, klesne vymahatelnost nesplacených dluhů, což pro řadu z nich může být zničující,“ uzavírá mluvčí uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce Ondřej Mareš. 

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články