České firmy svým právním oddělením věří, téměř každá druhá má zástupce tohoto oddělení ve svém nejvyšším vedení

Na řízení 42 % českých firem, které mají interní právní oddělení, se podílí podnikový právník, přičemž v 9 % z nich je dokonce výkonným orgánem. Ukázal to unikátní průzkum Unie podnikových právníků ČR a mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal. Neustálé změny legislativy komplikují společnostem podnikání a do budoucna se očekává i přibývající počet právních sporů.

Foto: Fotolia

Rostoucí administrativní náročnost podnikání a neustálé změny legislativy přinášejí téměř do každého rozhodnutí vedení společnosti další rizika vedle těch podnikatelských. Sankce, které hrozí podniku či samotnému manažerovi, případně i trestněprávní odpovědnost, jsou bohužel nasnadě. Kvalitní právní pohled přitom pomáhá nejen minimalizovat potenciální rizika, ale může pomoci nalézt i optimální podnikatelskou strategii. Proto je v nejvyspělejších zemích zpravidla zastoupení podnikových právníků ve vedení firem vyšší než v Česku,“ říká Bořivoj Líbal, řídící partner advokátní kanceláře PwC Legal.

Firmy přitom očividně do svých interních právních expertů investují. Téměř třetina dotázaných podnikových právníků uvedla, že roční náklady na interní právníky přesahují 5 milionů Kč ročně, 15 % uvedlo dokonce více než 10 milionů.

České společnosti si zároveň uvědomují, že v rámci práva existuje široká škála specializací a jeden právník nemůže do potřebné hloubky pokrývat všechny oblasti. Proto většina z dotázaných podnikových právníků outsourcuje část právní práce do externí advokátní kanceláře. Důvodem krom specializace je i přenesení odpovědnosti na externistu, který bývá na možná rizika pojištěn. Pouze 16 % podnikových právníků spolupracuje jen s jednou advokátní kanceláří, zbytek (84 %) spolupracuje s více externími poradci. „Jistě si můžete vystačit s jedním právníkem na běžnou agendu. V případě fúzí či akvizic, mezinárodních smluv či složitých pracovněprávních sporů se ale jistě vyplatí najmout odborníka, který se na danou oblast přímo specializuje, pokud si jako společnost, sami nemůžete dovolit tým právníků,“ vysvětluje Bořivoj Líbal.

Čtyři z pěti firem si sami mohou vybrat, s jakou advokátní kanceláří budu spolupracovat. Jen pětině toto určuje mateřská společnost. A zpravidla i v těchto případech si pak společnost alespoň v některých oblastech může právníka vybrat. „Česká firma si zpravidla může vybrat s kým, kdy a na čem bude spolupracovat,“ potvrzuje Líbal.

Navzdory velké konkurenci na českém trhu právních služeb jsou velké slevy na platby za externí právní náklady spíše výjimečné. Téměř 40 % podnikových právníků uvedlo, že sleva na právní služby nebývá obvyklá a dalších třetina respondentů uvedla slevu maximálně do 15 %. „Kvalitní právní služby mají svou cenu, a to si uvědomují jak advokáti, tak jejich klienti. I když je nabídka na trhu relativně velká, ceny jsou však poměrně nízko a slevy se dávají buď relativně malé, nebo dokonce vůbec žádné,“ komentuje Líbal.

Externího právníka nejčastěji vybírá právní oddělení (65 %), poměrně často si tuto volbu nechává ve svých pravomocech vedení firmy (24 %).

Firmy na českém trhu si nechávají nejčastěji radit od českých advokátních kanceláří, ať už velkých či malých . Na regionální a mezinárodní advokátní kanceláře připadá čtvrtina českého trhu.

Celkem 4 % procenta trhu připadají na čtyři poradenské společnosti tzv. velké čtyřky (PwC, KPMG, Deloitte a E&Y). „Pokud si uvědomíme, že 4 % trhu mají jen 4 společnosti, nejde vůbec o špatné číslo vzhledem k velkému počtu právníků na trhu a silné konkurenci v právních službách,“ dodává Líbal.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články