Dohoda TTIP mezi EU a USA nezmění pracovně-právní standardy v ČR

Praha 18. listopadu (ČTK) - Chystaná dohoda TTIP o volném obchodu mezi EU a USA nepřinese změnu pracovně-právních standardů v ČR, jak se někteří obávali. Na semináři v Senátu ke stavu vyjednávání dohody to dnes uvedla ředitelka odboru obchodní politiky Lucie Vondráčková z ministerstva průmyslu a obchodu. Její vyjádření ocenily odbory.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Podle Vondráčkové by dohoda měla obsahovat odkaz na základní standardy stanovené Mezinárodní organizací práce. "Jednoznačně to otupuje naše námitky," uvedla Lucie Studničná z Českomoravské konfederace odborových svazů. Kritici dohody mimo jiné uvádějí, že dohoda posílí moc byznysu na úkor spotřebitelů a občanů.

Dohoda TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) má odstranit byrokracii, cla a další omezení v obchodu mezi EU a USA. Má rovněž sladit unijní a americké standardy, takže firmy už například nebudou muset vyrábět jiné zboží pro evropský a jiné pro americký trh. Dohoda by měla ulehčit unijním firmám vstup na americký trh a naopak, což by mělo přispět ke vzniku nových pracovních míst. Vyšší konkurence by ale mohla znamenat krach některých firem.

Vyjednávání je podle Vondráčkové zhruba v polovině, snahou je ukončit jej ještě za prezidentování Baracka Obamy. Nyní se bude řešit obsah jednotlivých kapitol dohody.

Česko podporuje zrušení cel na průmyslové výrobky, které představují v průměru čtyři procenta, v některých případech ale až pětinu ceny zboží, uvedla Vondráčková. Největší přínos by měla mít TTIP pro české automobilky, strojírny a výrobce zdravotnické technice a léčiv. ČR v rámci dohody prosazuje ochranu zeměpisného označení pro České pivo, Českobudějovické pivo a jeho varianty a Žatecký chmel. Podle Vondráčkové se jednání v tomto směru ale nikam neposunula a budou dokončena mezi posledními.

Terčem kritiky byla dosavadní malá informovanost o obsahu dohody. Spor se vedl i o to, zda má dohoda povolovat arbitráže mezi investory a státy. Podle návrhu Evropské komise by měl vzniknout patnáctičlenný arbitrážní tribunál ISDS, v němž by třetinu členů nominovala EU, třetinu USA a na zbylých pěti by se měly dohodnout. Jednání tribunálu by na rozdíl od dosavadních arbitráží mělo být veřejné. Návrh počítá i s nastavením odměn pro arbitry. Náklady řízení v řádech několika milionů eur by měla nově platit ta strana sporu, která prohraje.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. EU a USA dohromady produkují asi 50 procent světového HDP.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články