Exekutoři budou muset povinně zpřehlednit listiny pro dlužníky

Praha 10. října (ČTK) - Exekutoři budou muset výrazně zjednodušit a zpřehlednit listiny, které zasílají dlužníkům. Počítá s tím vyhláška ministerstva spravedlnosti, která prošla připomínkovým řízením. Ministerstvo původně připravilo jednotné vzory formulářů k dobrovolnému využití, po odporu Exekutorské komory se je však rozhodlo zavést jako povinné. Novinářům to dnes řekl ministr Robert Pelikán (ANO). Podle komory ministerstvo nemá k takovému postupu zákonné zmocnění.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Soudních exekutorů je v současnosti 154, přičemž každý z nich používá svou vlastní podobu dokumentů. "Potřebujeme, aby se lidé orientovali, aby věděli, co po nich exekutor chce, proč to po nich chce a co s tím mají dělat," vysvětlil sjednocení listin ministr.

Exekutorská komora v reakci zaslané ČTK uvedla, že Pelikán "nepochopitelně otočil" a chce kvůli sbírání hlasů před sněmovními volbami porušit zákon. Exekuční šablony budou podle stavovské organizace stát nejméně 40 milionů ročně, a menší exekutorské úřady se tak po nedávném snížení exekučního tarifu "opět přiblíží riziku ekonomického kolapsu". "Je naivní domnívat se, že řada dlužníků neuhradí vymáhanou pohledávku dobrovolně ve stanovené lhůtě pouze proto, že nerozumí doručovaným listinám," napsala mluvčí komory Kateřina Zoubková.

"Připadá jim to nešťastně přehledné," řekl o postoji exekutorů k novým formulářům Pelikán. Prý se například zdráhali uvádět v dokumentech své úřední hodiny, aby je dlužníci nechtěli kontaktovat.

Zjednodušení dokumentů vítá nevládní organizace Člověk v tísni, která se na jejich nové podobě podílela. "Současná praxe je úplně absurdní. Exekuční řízení není až tak složité, ale je mimořádně nepřehledné," podotkl člen organizace Daniel Hůle, podle nějž se v listinách nevyznají ani právníci, natož laici.

"Domníváme se, že někteří exekutoři formulují výzvu ke splnění vymáhané povinnosti schválně nepřehledně," upozornil s tím, že pro exekutora je ekonomicky nevýhodné, když dlužník zaplatí sám ve stanovené třicetidenní lhůtě. "V této džungli se navíc často vytváří prostor pro nárokování neoprávněných částek," dodal. Ze změn bude podle něj nejvíce těžit věřitel, který na rozdíl od exekutora nemá motivaci k tomu, aby dlužník zaplatil pozdě.

Hůle poukázal i na zcela konkrétní problém plynoucí z toho, že exekutoři v exekučním příkazu uvádějí, že proti němu není přípustný žádný opravný prostředek. "Devadesát procent povinných tak nemůže tušit, že nějaké procesní kroky možné jsou," uvedl. Dodal, že exekuce může v části případů skončit i jejím zastavením, při kterém může být náhrada jejích nákladů uložena i věřiteli.

Unifikovaných vzorů ministerstvo vypracovalo přes 90. Zahrnují například výzvu k dobrovolnému plnění, různé typy exekučních příkazů nebo příkaz k úhradě nákladů exekuce. Nové formuláře obsahují v úvodu přehlednou tabulku se jménem dlužníka a věřitele či s výší vymáhané částky. Společně s prvním zaslaným dokumentem navíc dlužník dostane shrnuté základní informace o exekučním řízení včetně grafického znázornění kroků od zahájení exekuce až po její skončení. Součástí poučení bude i odkaz na web ministerstva, kde dlužníci získají další informace a také formuláře například pro opravné prostředky.

Novelu vyhlášky musí ještě posoudit Legislativní rada vlády. Po vydání předpisu chce dát ministerstvo exekutorům půl roku na to, aby novince přizpůsobili své databáze.

Zmocnění ministerstva k tomu, aby stanovilo povinnou podobu formulářů, odvozuje Pelikán od ustanovení exekučního řádu, podle nějž ministerstvo určí vyhláškou "postupy při výkonu exekuční a další činnosti". "Pokud by to nějaký exekutor bojkotoval, tak se stane předmětem zájmu našeho dohledového oddělení a bude postihován tak, jak postihován být může. Teoreticky by třeba mohl o úřad i přijít," uzavřel ministr. Podle Exekutorské komory je však "téměř jisté", že vyhlášku zruší Ústavní soud.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články