Fikci souhlasu ve stavebním řízení projedná vláda v lednu

Praha 11. prosince (ČTK) - Fikci souhlasu při stavebním řízení, která by měla přípravu staveb zrychlit, vláda projedná v lednu. Na dnešní konferenci Žofínské fórum to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Zásada by pak v ideálním případě mohla platit od září 2019, dodala. Fikce souhlasu stanoví, že úředníci by měli mít při stavebním řízení na vyjádření 60 dní. Pokud by se do té doby nevyjádřili, znamenalo by to automatický souhlas.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

"Fikce souhlasu už je připravena, je v meziresortním řízení. Je součástí zákona o urychlení výstavby. Předpokládáme, že v lednu půjde na vládu, a pak bude klasické legislativní kolečku. V ideálním případě by mohla platit od září," uvedla Dostálová.

Podle návrhu MMR budou mít úředníci na vyjádření 60 dní. "Není možné, aby se třeba hygiena vyjadřovala dva roky, jiné úřady třeba dalšího tři čtvrtě roku a podobně. Pokud se úřad ve stanovené lhůtě nevyjádří, má se za to, že souhlasí," řekla už dříve Dostálová.

Na dnešním kulatém stolu Žofínského fóra ale uvedla náměstkyně MMR Marcela Pavlová, že zavedení fikce souhlasu v připomínkovém řízení odmítla ministerstva vnitra, zemědělství, životního prostředí, kultury a školství. Proti jsou také kraje, Nejvyšší správní soud a připomínky mají ministerstvo průmyslu a obchodu, spravedlnosti, Svaz průmyslu a dopravy a Svaz měst a obcí. MMR se přes odpor pokusí úpravu prosadit. "Věřím tomu, že to dobře dopadne, protože pokud by to nemělo dobře dopadnout, tak těm investorům moc, respektive vůbec nepomůžeme," řekla Pavlová.

Liknavost úřadů a nezávazné lhůty jsou podle většiny stavařů, investorů i odborníků jednou z hlavních příčin neúměrné délky stavebního řízení. Podle loňských údajů Světové banky bylo Česko ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Na zahájení větších developerských projektů se v některých případech čeká až deset let.

Od začátku letošního roku v Česku platí novela stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj ale pracuje na přípravě nového stavebního zákona. "Naší ambicí je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení," sdělila ministryně. Podle ní bude třeba změnit 89 souvisejících zákonů.

Podle údajů developerské firmy Ekospol musí investor před žádostí o územní rozhodnutí získat 60 razítek. "Úřady navíc nedodržují lhůtu a vydání rozhodnutí zdržují dlouhé měsíce," dodal generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články