Hodnocení Šlechtové:Čerpání dotací zlepšila,se zákony je to horší

Praha 1. února (ČTK) - Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) má zásluhu na tom, že se snížil schodek čerpání evropských dotací. Naopak u připravovaného zákona o zadávání veřejných zakázek nebo v případě novely stavebního zákona ministryně sklízí spíše kritiku. Vyplývá to z vyjádření oborových svazů a politické opozice v polovině volebního období vlády.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Podle posledních odhadů Česko za programové období 2007 - 2013 nevyčerpá z fondů EU zhruba 30 miliard korun z původně přidělených 700 miliard. "To by byl celkem úspěch. Především kvůli překotnému čerpání v posledním roce se ale obávám, že následné kontroly nemusí dopadnout vždy dobře a někteří příjemci budou muset peníze vracet. Nicméně, zde paní ministryně udělala maximum možného," uvedl předseda poslaneckého klubu opoziční TOP 09 František Laudát.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky je ovšem nedočerpání 30 miliard korun "velká škoda". "Nemůžeme se tak spokojit s konstatováním, že je to mnohem lepší, než to původně vypadalo," řekl.

Aktuálně ČR využívá prostředky z období 2014 - 2020. Příjemci dotací mají k dispozici 240 miliard korun, což je zhruba 37 procent z celkové částky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je s tím spokojen, opozice má ale výhrady. "Vláda jako celek zatím významně zaostává za očekáváními. Certifikace v Bruselu měla zpoždění a postupně se ukazují problémy s přípravou administrace čerpání," uvedl Laudát. "Sama koaliční ministerstva vyčítají MMR, že vybraný administrační systém je brzdí a že by se raději vydali svou vlastní cestou. Navíc pozici MMR oslabilo před nedávnem i negativní stanovisko auditu ministerstva financí," doplnil Kupka.

Co Šlechtové opozice i odborná veřejnost přičítá k dobru, je zlepšení komunikace ministerstva. "Na rozdíl od některých ministrů Sobotkovy vlády musím uznat, že Karla Šlechtová je velmi pracovitá a není arogantní," řekl Laudát. "Spolupráci na přípravě novely stavebního zákona a zákona o zadávání veřejných zakázek bych na pracovní úrovni mohl hodnotit bez nadsázky jako příkladnou," dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Přípravu důležitých zákonů už ovšem Matyáš nechválí. "Novela stavebního zákona měla zjednodušit a zrychlit přípravy staveb a povolovací řízení. Ovšem současný stav naznačuje, že se to kvůli řadě rozporů na meziresortní úrovni a paralyzujícího vlivu EIA (posuzování vlivu na životní prostředí) nepodaří naplnit," dodal Matyáš.

Opozice i odborníci kritizují i nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který musí platit nejpozději od 18. dubna 2016. Do té doby musí Česko převést evropské směrnice do národní legislativy, jinak by mohlo být ohroženo čerpání evropských dotací. "Už teď má zákon ve sněmovně více než 100 pozměňovacích návrhů. Obcím a městům přinese znovu nejistotu a může vést k tomu, že se investiční činnost přibrzdí," řekl Kupka. "Obávám se, že veřejné tendry nebudou rychlejší, snadnější ani transparentnější. Některé návrhy nás svojí netransparentností dokonce vracejí do dob ´losovaček´před novelu z roku 2012," dodala Kateřina Koláčková, ředitelka firmy Otidea, která se zabývá administrací a poradenstvím veřejných zakázek.

Šlechtová, která na pozici ministryně pro místní rozvoj nahradila začátkem října 2014 Věru Jourovou (ANO), nese prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci za čerpání evropských dotací hlavní odpovědnost. Od začátku programového období 2007 - 2013 se v čele ministerstva pro místní rozvoj vystřídalo 11 ministrů. I to je podle mnoha odborníků důvodem schodku v čerpání.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články