Okresní soud zprostil obžaloby starostku Velké Lhoty na Vsetínsku

Vsetín 11. listopadu (ČTK) - Okresní soud ve Vsetíně zprostil starostku Velké Lhoty na Vsetínsku Jarmilu Melichaříkovou (nez.) obžaloby z nezákonného vybírání poplatků za užívání místních komunikací v obci. Za zneužití pravomoci úřední osoby jí hrozilo až pětileté vězení. Starostka uvedla, že samospráva jednala v souladu se zákonem o obcích. Obec přijímala příspěvky formou darovacích smluv na obnovu dopravní infrastruktury. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se v neprospěch obžalované na místě odvolal.

Česká tisková kancelář
Kurzarbeit v senátu
Foto: Shutterstock

Podle samosoudce Aleše Matury se v hlavním líčení nepodařilo prokázat, že by chtěla starostka sobě nebo obecnímu úřadu poskytnout neoprávněný prospěch, což je pro žalovaný trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby klíčové. "Jednoznačně šlo o to napravit poškozenou infrastrukturu, která v obci nepochybně byla po průjezdu těžkou technikou. Domnívám se, že obžalovaná nepřekročila hranici trestného jednání," uvedl v odůvodnění rozsudku Matura.

Pětačtyřicetiletá Melichaříková zprošťující rozsudek uvítala. "Jsem ráda za dnešek, ale víte sami, že to nekončí. A ta doba, to čekání, to táhnutí, že to ovlivňovalo opravdu můj život, nepřála bych to nikomu. Pořád na tom trvám, že se cítím nevinná, že ani já, ani zastupitelstvo obce, jsme nepochybili a vždy jsme jednali ve prospěch obce," řekla po skončení hlavního líčení Melichaříková.

Podle státního zástupce Petra Bareše starostka od listopadu 2017 do června 2018 vybrala v rozporu se zákony o pozemních komunikací a o místních poplatcích v nejméně 31 případech poplatek za průjezd aut o hmotnosti nad osm tun po místní silnici. Silnice je označená zákazem vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje osm tun, a dodatkovou tabulí "Mimo vozidel s povolením Obecního úřadu Velká Lhota", uvedl žalobce. Poplatek vydávala starostka za dar, což podle názoru státního zástupce nebylo možné, a tím neoprávněně přijala do pokladny obce nejméně 15.500 korun. V listopadu 2017 ji podle žalobce úředníci valašskomeziříčského městského úřadu upozornili na to, že zmíněný postup odporuje zákonu. "Šlo o poplatek, nebo mýto, které se maskovaly darovací smlouvou," řekl Bareš.

Uzavírání darovacích smluv s lidmi, kteří místní silnice využívali kvůli stavebním pracím nebo svážení dřeva s těžkými vozidly, schválilo zastupitelstvo. Šlo o praxi, která v obci fungovala několik let, lidé smlouvy podepisovali až po použití komunikací. Starostka uvedla, že zastupitelé chtěli chránit majetek obce. Silnice podle ní nesnesou velkou zátěž. Jejich uživatele s těžkými vozy prý obec nechtěla udávat na policii, proto je žádala o finanční dar. "Pořád tvrdím, že jsme jednali ve prospěch obce jako samospráva," řekla Melichaříková.

Obhájkyně starostky Jana Zwyrtek Hamplová považuje podanou obžalobu za nedůvodnou. Uvedla, že Melichaříková vytvářela pro obec prospěch a jednání starostky podle ní bylo v mezích její pravomoci. "Každá obec může požádat o dar kohokoliv, kdykoliv a na cokoliv," uvedla advokátka, která pro svou klientku požadovala zproštění obžaloby. Státní zástupce navrhoval pro ženu zhruba půlroční podmínku s kratší zkušební dobou.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články