Pod služební zákon asi bude od 1.1. patřit přes 69.000 úředníků

Praha 30. listopadu (ČTK) - Pod služební zákon bude zřejmě od 1. ledna spadat 69.145 úředníků, což je o 1054 víc než před půl rokem, kdy začal nový zákon platit. Vyplývá to z návrhu ministerstva vnitra na systemizaci služebních míst, kterou ve středu projedná vláda. ČTK má materiál k dispozici. Celkem bude ve státních úřadech v Česku pracovat 76.200 lidí. Na jejich platy by příští rok mělo jít přes 27,6 miliardy korun.

Česká tisková kancelář
novela podpis založení společnosti notářský řád
Foto: Fotolia

Materiál nazvaný druhá systemizace míst rozděluje místa na úřadech na ta, která budou podléhat služebnímu zákonu, a na ta, na která se bude dál vztahovat zákoník práce. Pod zákoníkem práce zůstaly činnosti jako řidiči, uklízečky, údržbáři nebo kuchaři, a politické funkce, jež budou vykonávat političtí náměstci. Těchto míst bude od příštího roku celkem 7055.

Úředníci spadají pod služební zákon od 1. července, kdy bylo v Česku 68.091 služebních míst a 7055 míst pracovních. Od příštího roku se celkový počet zaměstnanců na státních úřadech zvýší o 923. Nové pracovníky bude mít většina ministerstev a úřadů, které pod ně spadají. Největší počet pracovníků se zvýší na ministerstvu financí a jejich úřadech, a to o 377 na 17.754. Pokles o 170 na 22.646 zaměstnanců naopak zaznamená ministerstvo práce a jeho úřady.

Vládní návrh má jeden problematický bod, který se týká toho, zda pod služební zákon bude spadat předseda a místopředsedové Energetického regulačního (ERÚ). S tím totiž nesouhlasí šéfka ERÚ Alena Vitásková. Vláda tak bude vybírat ze dvou možností - buď zůstane pod zákoníkem práce nebo bude její místo převedeno pod služební zákon.

Systematizace služebních míst si všímá i průměrných platů. Nejvyšší průměrné mzdy podle podkladu pro vládu mají na ministerstvech pro místní rozvoj a financí, a to 44.762 Kč a 44.575 korun. Nejnižší průměrné platy jsou naopak na ministerstvech zahraničních věcí a spravedlnosti, a to 32.205 Kč a 33.782 korun.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články