Polsko odmítlo názor Bruselu, že ochromuje svůj soudní systém

Varšava 22. prosince (ČTK) - Polská vláda dnes označila za nepodložené obavy Evropské komise, že ochromuje soudní systém své země. Problémy týkající se chodu ústavního soudu, který je hlavním předmětem sporu mezi Bruselem a Varšavou, jsou vyřešeny, tvrdí polské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Česká tisková kancelář
Internet, počítač, právo
Foto: Fotolia

Evropská komise poslala ve středu Polsku nová doporučení týkající se právního státu v zemi. Varšava dostala dva měsíce na to, aby zareagovala. Komise ve středu posuzovala vývoj, který v Polsku nastal od předcházejících doporučení, která byla poslaná 27. července a která v říjnu ve Varšavě vláda premiérky Beaty Szydlové také odmítla.

"V návaznosti na jmenování nové předsedkyně ústavního soudu prezidentem ze dne 21. prosince se domníváme, že politický spor týkající se soudu skončil," uvedlo polské ministerstvo zahraničí v prohlášení. "Doufáme, že od této chvíle všechny činnosti ústavního soudu budou v souladu s platnými zákony. Vzhledem k těmto novým okolnostem považujeme o to více za neopodstatněné, že (Evropská) komise trvá na své (dosavadní) zprávě o systémovém ohrožení právního státu v Polsku," uvádí se v prohlášení.

Mluvčí polské vlády Rafal Bochenek již ve středu řekl, že "Polsko už nemá žádný problém s ústavním soudem" a že "nevidí žádný důvod, proč se tomu Evropská komise věnuje", uvedla agentura AFP.

Polský prezident Andrzej Duda v úterý jmenoval soudkyni Julii Przylembskou prozatímní předsedkyní ústavního soudu. Przylembská má dočasně nahradit ve funkci dosavadního předsedu ústavního soudu Andrzeje Rzeplińského, jehož mandát dnes vypršel. Podle kritiků jde o další vměšování do činnosti instituce, kterou vládnoucí konzervativci vnímají jako baštu opozice.

Vláda jmenování prozatímní předsedkyně soudu označuje za výjimečné opatření, které má umožnit volbu nového předsedy. Experti ale upozorňují, že tento krok je v rozporu s ústavou. Podle ní má totiž úlohu prozatímního předsedy převzít místopředseda ústavního soudu.

Komise ve středu zopakovala, že svých funkcí se musí ujmout zvolení členové ústavního soudu, musí být publikována všechna jeho rozhodnutí a je třeba vyřešit právní spor okolo fungování soudu.

Nově komise doporučuje polské vládě vyvarovat se činů a prohlášení, která by mohla podkopávat legitimitu a efektivitu ústavního soudu. Zajistit je podle komise také třeba, aby soud mohl co nejrychleji a nejefektivněji prověřit ústavnost zákonů, které se jeho a jeho soudců týkají, a své nálezy publikovat.

Do té doby a do chvíle, než se funkcí ujmou tři zvolení soudci, by podle středečního doporučení komise neměl být jmenován nový předseda soudu.

O stavu právního státu v Polsku Evropská komise s Varšavou vyjednává od loňských Vánoc. Do formální roviny se poprvé v historii EU využívaný mechanismus posunul 1. června, kdy komise poslala do Polska své kritické hodnocení situace, koncem července následovala první série odmítnutých doporučení.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm, která posiluje vliv PiS v nejvyšší justiční instanci země.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články