Realitní kanceláře možná budou moci nabízet úschovu peněz

Praha 18. září (ČTK) - Realitní kanceláře možná budou moci nabízet službu úschovy peněz na pořízení nemovitosti, ale za splnění zákonných podmínek. Předpokládá to úprava, kterou dnes podpořil při projednávání vládního návrhu zákona o realitním zprostředkování sněmovní ústavně-právní výbor. Norma má stanovit požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti. Hospodářský výbor ji podpořil už dříve beze změn.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Pozměňovací návrh právního výboru předpokládá, že klient bude muset požádat realitního zprostředkovatele o úschovu peněz písemně na samostatné listině, aby si mohl uvědomit možná rizika. Peníze by musely být na samostatných účtech, realitní kanceláře povedou jejich evidenci. Kontrolu budou mít na starosti podle návrhu živnostenské úřady. Za porušení povinností úprava předpokládá až půlmilionovou sankci.

Zpravodaj Dominik Feri ČTK řekl, že pozměňovací návrh je kompromisem mezi úplným zákazem a úplným povolením úschov. Obvykle je poskytují banky, advokáti a notáři. Úplný zákaz výbor odmítl.

Nová pravidla mají podle dřívějšího vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) ochránit zájemce o pořízení nemovitostí a kultivovat makléřský trh. Norma má podle Dostálové mimo jiné zamezit tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího.

Předloha upravuje náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti, což ale podle kritiků není v praxi splnitelné. Spory se vedly i o požadavky na kvalifikaci makléřů, kteří by museli mít buď odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe.

V Česku bylo podle údajů Českého statistického úřadu ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Na jednoho makléře tak připadá asi 720 obyvatel, což je nejméně v Evropě. V Německu, které je v tomto žebříčku evropských zemí na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články