Sněmovní sociální výbor doporučil uzákonit ombudsmana ERÚ

Praha 4. března (ČTK) - Ombudsman Energetického regulačního úřadu, který bude řešit spory spotřebitelů s dodavateli energií, bude možná zakotven přímo v energetickém zákoně. Dnes to doporučil sněmovní sociální výbor. Úřad zřídil funkci ombudsmana už zhruba před rokem. Řeší stížnosti spotřebitelů na dodavatele elektřiny nebo plynu, jeho funkci ale současný zákon neupravuje.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Výbor při projednávání vládní novely energetického zákona podpořil pozměňovací návrh Jany Hnykové (Úsvit), aby ombudsmana ERÚ jmenovala Rada úřadu, kterou má předloha rovněž zřídit. Jeho funkční období má být pětileté a kandidát bude muset mít mimo jiné zkušenosti s řešením stížností spotřebitelů. Poslankyně uvádí, že ERÚ řeší ročně přes 8000 stížností od spotřebitelů, z čehož vyplývá i několik set soudních sporů. Mnoho lidí podle ní však k soudu nejde, protože nemají peníze na spory.

Výbor také přijal návrh svého předsedy Jaroslava Zavadila (ČSSD), který má více ochránit spotřebitele u smluv uzavřených na dálku nebo mimo obchodní prostory dodavatele, například u zákazníka doma. Obdobné řešení už doporučil sněmovní ústavně právní výbor, podle Zavadila je ale jeho návrh ve větším souladu s evropskou směrnicí.

U zmíněného druhu smluv na dodávku elektřiny, plynu nebo tepla, sdružených smluv o dodávce elektřiny nebo plynu, by běžela čtrnáctidenní lhůta pro odstoupení ode dne jejího uzavření. Pokud spotřebitel změní odběratele, pak by mohl uvedený druh smlouvy vypovědět bez sankce do 15. dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Výpovědní lhůta by byla patnáctidenní a začala by běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Sněmovna by měla pozměňovací návrhy projednávat ve druhém čtení novely energetického zákona na své schůzi, která začne příští týden. Rozsáhlou vládní novelu projednávalo celkem šest sněmovních výboru. Poslanci k ní vznesli několik stovek pozměňovacích návrhů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články