Starostce Velké Lhoty hrozí za možné zneužití pravomoci pět let

Vsetín 4. září (ČTK) - Okresní soud se dnes začal zabývat případem starostky Velké Lhoty na Vsetínsku Jarmily Melichaříkové (nez.), kterou státní zástupce viní z nezákonného vybírání poplatků za užívání místních komunikací v obci. Za zneužití pravomoci úřední osoby jí hrozí až pětileté vězení. Starostka uvedla, že samospráva jednala v souladu se zákonem o obcích. Příspěvky přijímala formou darovacích smluv. Soudce Aleš Matura odpoledne odročil jednání na 8. října, kdy bude pokračovat výslechy svědků. Není vyloučeno, že zazní i závěrečné řeči a soud vynese rozsudek.

Česká tisková kancelář
Klouzavý mandát
Foto: Fotolia

Podle žalobce Petra Bareše vybrala starostka od listopadu 2017 do června 2018 v rozporu se zákonem o pozemních komunikacích a se zákonem o místních poplatcích nejméně v 31 případech poplatek za průjezd vozidel o hmotnosti nad osm tun po místní komunikaci. Průjezd těžších aut usměrňovala na zákazové značce dodatková tabulka "Mimo povolení obce Velká Lhota". "Poplatek vydávala jako dar, což podle našeho názoru možné nebylo, a tím neoprávněně přijala do poklady obce nejméně 15.500 (korun), ač byla v listopadu (2017) upozorněna městem Valašské Meziříčí, že tento postup odporuje zákonu," řekl dnes Bareš.

Uzavírání darovacích smluv s lidmi, kteří po silnicích jezdili s přetíženými vozidly, schválilo zastupitelstvo. Šlo o praxi, která v obci fungovala několik let. "Chtěli jsme chránit majetek a zároveň jsme chtěli, aby se občanům u nás dobře žilo. Silnice nesnesou takovou zátěž, jsou úzké, nemají vyhotovené všechny krajnice a pro nás je prioritní to, aby se lidé dostali dobře a v pohodě ke svým obydlím. Jestliže cestu využívá někdo s vysokotonážním vozidlem, tak jsme je žádali, zda by nepřispěli darem. Tudíž jsme nechtěli někoho udávat. Všichni nedali. Kdo chtěl dal, kdo nechtěl, nedal," řekla Melichaříková.

Její obhájkyně Jana Zwyrtek Hamplová považuje obžalobu za absurdní. Jednání Melichaříkové podle ní bylo zcela v mezích její pravomoci. "Starostka je stíhaná za to, že vytváří pro obec prospěch," řekla Zwyrtek Hamplová.

Mezi 18 svědky dnes u soudu mimo jiné vypovídali dva muži, kteří ve Velké Lhotě stavěli domy. Oba uvedli, že na stavby zajížděly domíchávače, starostka je proto požádala o příspěvek. Muži následně na obecním úřadě podepsali darovací smlouvy na 2500 korun za pět průjezdů těžkých vozidel, respektive 3000 korun za šest průjezdů. Shodli se, že pokud by nebyli požádáni, sami od sebe by obci příspěvek nedali. Vypovídali i lidé, kteří přes Velkou Lhotu sváželi dřevo z lesů. Jeden z nich uvedl, že za průjezd těžkými auty se platilo i v jiných obcích.

U soudu také vypovídal bývalý zastupitel, který zavedení darovacích smluv v roce 2012 odsouhlasil, a to v době, kdy sám v obci stavěl dům a finančním darem jí tedy také přispěl. "Za sedm let díky smlouvám obec získala zhruba 400.000 korun. Byla to významná pomoc," uvedl svědek.

Soud si předvolal také tři zaměstnance valašskomeziříčského městského úřadu, kteří s Melichaříkovou v listopadu 2017 o poplatcích jednali. Starostku prý upozornili, že výjimky z dopravního značení by měl vydávat úřad obce s rozšířenou působností, nikoliv ona. "Každý má právo užívat komunikace bez poplatku," řekla jedna z úřednic.

Hodnocení článku
66%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články