Utajení se lze vyhnout, tvrdí odvolací soud o kauze Rittiga a BIS

Praha 7. prosince (ČTK) - Odtajnění obžaloby v kauze lobbisty Ivo Rittiga, manželky bývalého premiéra Petra Nečase Jany (dříve Nagyové) a údajného vynesení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) je nezbytné pro spravedlivé trestní řízení, odmítl stížnost státního zastupitelství odvolací Vrchní soud v Praze (VS). Podle soudu se v obžalobě lze vyhnout popisu utajovaných informací. Vyplývá to z odůvodnění listopadového rozhodnutí VS, které ČTK získala podle zákona o přístupu k informacím.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Žalobci mají za úkol obžalobu podanou Městskému soudu v Praze předělat. "V obžalobě, a to v popisu skutku, se lze vyhnout samotnému popisu obsahu utajovaných skutečností, aniž by to bylo na újmu procesním požadavkům," napsal soudce Viktor Mach v rozhodnutí z 2. listopadu, proti kterému není možné odvolání. Žalobce má podle něj označit jen části textu s obsahem utajovaných zpráv. Jediným takovým materiálem je pouze zpráva kontrarozvědky, nic podobného se ve spisu nenašlo, dodal Mach. Po nutném odtajnění bude možné s obžalobou nakládat podle trestního řádu.

Ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, která rozsáhlý spis týkající se někdejší šéfky kabinetu premiéra Nečasové dozoruje, podala obžalobu Městskému soudu v Praze. Ten ji vrátil v květnu k přepracování, protože k utajení prý není důvod. Žalobci podali proti rozhodnutí stížnost, kterou VS zamítl. Městský soud tvrdí, že utajení obžaloby je překážkou spravedlivému procesu a poukázal na "veřejný zájem o průhlednost trestních procesů". Městský soud prý navíc obžalobu vrátil poté, kdy se u žalobce "nesetkal s úspěchem" s návrhem na úpravu textu. "Celkem jednoduchá technická úprava odůvodnění obžaloby by umožnila její náležité doručení obžalovaným a jejich obhájcům," napsal VS.

Machův senát v odůvodnění také zmínil rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle kterého "veřejný charakter jednání představuje základní zásadu zakotvenou v Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod".

Státní zastupitelství ve své stížnosti namítalo, že ojedinělost případu je daná právě nutností chránit utajované informace a samotnou povahou údajné trestné činnosti, kterou je podle vyšetřovatelů vyzvídání a vyzrazení zpráv BIS. Zpravodajci prý také policii potvrdili, že stále trvají důvody utajení.

Vyšetřovatelé v kauze obvinili čtyři lidi, většině hrozí až tříleté vězení. Kromě Rittiga a Nečasové jsou obžalovaní advokát David Michal z právní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta and partners), která plní Rittigova zadání ohledně byznysu, a lobbistův obchodní partner Tomáš Jindra. Nečasová podle obvinění předávala v roce 2012 zprávy z tajné služby lidem z okolí Rittiga. Údajný policejní důkaz o úniku informací z BIS a ohrožení zájmů státu zachytilo odposlouchávací zařízení v místnosti, kde Rittig vedl jednání. BIS ale odmítá, že by její zprávy unikaly k Nečasové.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články