V kauze armádní rozvědky svědčili šéf sledování a velvyslanec

Praha 13. června (ČTK) - V kauze zneužití Vojenského zpravodajství, která před třemi lety vedla k pádu vlády Petra Nečase (ODS), dnes u soudu svědčili šéf policejního Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor a český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý. Podle státního zástupce jejich výpovědi potvrdily názor obžaloby, že zpravodajci na pokyn šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové) nezákonně sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Obžalovaní zpochybnili Šiborův expertní posudek.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Obvodní soud pro Prahu 1 kauzu řeší v hlavním líčení už podruhé. Napoprvé čtveřici obžalovaných osvobodil, rozhodnutí ale zrušil odvolací senát a věc vrátil k doplnění dokazování. Státní zástupce Rostislav Bajger odcházel z dnešního jednání, které se konalo s vyloučením veřejnosti, spokojený. "My jsme neustále přesvědčeni o tom, že ta důkazní situace je naprosto jasná. Soud má velmi málo prostoru pro to, aby opětovně došel ke zproštění, ale vyloučit nemůžeme nic," řekl čekajícím novinářům.

Pro případ je klíčové, zda Vojenské zpravodajství Radku Nečasovou v roce 2012 skutečně sledovalo, či - jak tvrdí obhajoba - provádělo takzvané kontrasledování kvůli obavám, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí. Právě tuto otázku se soud snažil zodpovědět předvoláním Šibora a Šedivého.

Šibor řídí útvar, který zařizuje policejní sledování a odposlechy a který ke kauze Vojenského zpravodajství zpracoval expertní posudek. Dnes policista čelil čtyřhodinové palbě otázek státních zástupců i obžalovaných. "Závěry byly úplně stejné jako v přípravném řízení, řekl bych, že byly ještě navíc rozvedeny. To tvrzení je pořád stejné: že probíhalo sledování," popsal žalobce Bajger.

"Pravděpodobně byl Útvar zvláštních činností obelhán, protože mu nebyly dodány žádné dokumenty, které k tomu posudku byly nutné. Ten posudek je v náš neprospěch proto, protože nebyly dodány všechny nutné podklady,“ reagoval obžalovaný exšéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

"Stále se ohání zákonem o policii a trestním řádem. S činností zpravodajské služby to nemá nic společného. Pokud má policie nějaké stanovené postupy, tak zpravodajská služba má ty postupy asi trochu jiné, že," zkritizoval Šiborovu výpověď další obžalovaný zpravodajec Jan Pohůnek. Podle žalobce Bajgera je ale nesmysl, že by byl mezi vojenským a policejním sledováním obsahový rozdíl.

Druhý svědek Šedivý měl ještě jako náměstek ministra obrany v gesci jednání o prodloužení pronájmu gripenů. Je pravděpodobné, že se za zavřenými dveřmi vyjadřoval k této problematice, protože podle obhájců obžalovaných mohlo údajné ohrožení premiérovy rodiny souviset právě se švédskými stíhačkami. Svou dnešní výpověď odmítl velvyslanec jakkoliv komentovat. Státní zástupce jen konstatoval, že Šedivý hovořil o utajovaných informacích.

Janě Nečasové, Pohůnkovi, Páleníkovi a dalšímu bývalému šéfovi Vojenského zpravodajství Milanu Kovandovi hrozí za zneužití pravomoci až pětileté vězení. K soudu dnes přišli osobně všichni čtyři obžalovaní, Nečasovou doprovodil expremiér. Ten by mohl v následujících dnech svědčit, pokud to soud připustí. V úterý je na programu čtení textových zpráv a některých odposlechů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články