Vláda odmítla převod pozemků okolo domů opět osvobodit od DPH

Praha 21. září (ČTK) - Vláda na dnešním jednání vyjádřila negativní stanovisko k návrhu Senátu, který chce převod pozemků okolo domů opět osvobodit od daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu na webu. Proti úpravě se stavělo ministerstvo financí, naopak ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj s úpravou souhlasila. Konečné slovo bude mít Sněmovna.

Česká tisková kancelář
Kurzarbeit v senátu
Foto: Shutterstock

Novelu připravili senátoři KDU-ČSL, STAN, ČSSD a ODS v čele s lidovcem Petrem Šilarem. Chtějí ustanovení zákona vrátit do loňské podoby a zabránit skokovému zvýšení pořizovací ceny domů s přilehlými pozemky. Zdanění převodů pozemků, které byly do konce loňského roku osvobozeny od DPH, podle předkladatelů způsobí masové zdražení bydlení.

Do konce roku dani podléhal jen převod pozemků pod domem, zatímco nyní smí být od daně osvobozen pozemek, "který netvoří funkční celek se stavbou pevně spojenou se zemí". Senátorská novela to má změnit do původní podoby. Pokud by se formulace nezměnila, zhoršilo by to podle autorů předlohy dostupnost bydlení zejména na venkově a pro sociálně slabší vrstvy. Pořízení nového domu by podražilo o 200.000 až 250.000 korun, tvrdí senátoři.

Ministerstvo financí v odmítavém stanovisku argumentovalo tím, že platná úprava zabránila obcházení platby DPH při dodání stavebních pozemků, například jejich účelovým rozdělením na menší. Ministerstvo poukázalo také na to, že podle unijní směrnice o DPH stavební pozemky této dani musejí podléhat. Ministerstvo zemědělství namítalo, že stavební pozemky si podle směrnice mohou členské státy definovat samy.

DPH v základní sazbě 21 procent se od letoška musí odvádět z prodeje každého pozemku, na kterém byly provedeny stavební práce, například úpravy terénu, výkopy nebo přivedení inženýrských sítí, a které tak pozemek umožní změnit na stavební parcelu. Daň platí developeři, promítají ji ovšem do kupní ceny.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články