Co přinese novela zákona o pobytu cizinců? Zdroj: Fotolia

Co přinese novela zákona o pobytu cizinců?

Vhod problematice zaměstnávání cizinců přichází vládní návrh novely zákona o pobytu cizinců. Zdá se, že novela uplatnění cizinců na českém trhu práce přeje. Příznivá úprava má však i jiný úhel pohledu.

Michaela Kubíčková

Michaela Kubíčková

Senior Legal Assistant, bnt attorneys-at-law s.r.o.

Michaela Kubíčková

Senior Legal Assistant, bnt attorneys-at-law s.r.o.

Zákon o pobytu cizinců upravuje vstup a pobyt cizinců na území České republiky a vycestování z něj. Novela, která je v současné době ve stádiu druhého čtení v Poslanecké sněmovně, se zaměřuje zejména na cizí státní příslušníky, kteří přicházejí nejen na území České republiky, ale též obecně na území EU ze třetích zemí, za účelem vědeckého výzkumu nebo studia.

Těmto osobám chystá vládní návrh novely několik novinek. Prvním příkladem je přiznání zvláštního režimu mobility, v rámci kterého budou moci cestovat a vykonávat výzkum či studium napříč členskými státy EU na základě povolení k pobytu vydaného v jednom (kterémkoli) členském státu. Cestování do dalších států EU bude poté za účelem doprovodu studenta či výzkumného pracovníka umožněno i jejich rodinným příslušníkům či jiným doprovodným osobám, které získaly povolení k dlouhodobému pobytu alespoň v jednom členském státu.

Zásadní novinkou je v návrhu novely plánované zavedení dlouhodobého pobytu za účelem hledání zaměstnání či zahájení podnikatelské činnosti. Ten je určen hlavně studentům po ukončení studia a výzkumným pracovníkům po dokončení výzkumných činností. Tito budou moci následně na území ČR pobývat dalších devět měsíců bez možnosti prodloužení. Na základě tohoto druhu povolení k pobytu však nebude automaticky přiznáván volný vstup na trh práce. Nebudou–li splněny jiné zákonné podmínky, nebude takto legálně pobývající občan třetí země moci na území ČR bez dalšího legálně pracovat.

Další na první pohled výhodnou novinkou pro všechny cizince přicházející ze třetích zemí má být zavedení adaptačně – integračních kurzů. Tyto kurzy existují již dnes. Jsou však na bázi dobrovolnosti a pro cizince zdarma. Do budoucna se naopak mají stát povinnými s tím, že náklady si ponese vždy účastník sám. Kapse Ministerstva vnitra se tak ulehčí, pro cizince ze třetích zemí ale mohou kurzy (vzhledem k povinné účasti a poplatku) představovat komparativní nevýhodu oproti cizincům z ostatních členských států.

Přísnější povaha vládního návrhu novely je pak spatřována dále v zavedení kvót pro ekonomickou migraci. Novela nebude počty cizinců limitovat sama. Oprávnění stanovit hranici maximálního počtu žádostí o určitý druh pobytového oprávnění má získat vláda.

O dalším vývoji návrhu novely zákona o pobytů cizinců se můžete dočíst v dalších vydáních našeho Journalu.

Zdroj: BNT journal

novela zákona cizinci zaměstnávání cizinců

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.
Hodnotilo 25 čtenářů

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články