Posouzení včasnosti e-mailového a poštovního podání

Pro počítání včasnosti podání je důležitý způsob přepravy zásilky ke správnímu orgánu. Pokud se tak děje poštou, stačí podání v den konce lhůty odeslat; pokud se tak děje elektronicky, musí podání v den konce lhůty správnímu orgánu dojít. Že se odeslání prokazuje lépe než dojití, dokládají dva judikáty Nejvyššího správního soudu...

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Rozhodnutí soudu o nekalé soutěži
Foto: Fotolia

rozhodnutí sp. zn. 6 As 276/2015 a 1 As 103/2016.

V prvním případě dotyčný podání odeslal prostou elektronickou poštou a marně se snažil doložit odeslání zprávy printscreenem obrazovky. Jelikož neměl potvrzení podatelny a podatelna tvrdila, že e-mail nedostala, měl dotyčný smůlu. Musel by prokázat, že podatelně elektronické podání došlo, a to je úkol vskutku nelehký.

V druhém případě pak stačilo razítko na obálce, aby bylo podání považováno za včasné. Nic na tom nezměnily pochyby, které vyvolávalo zdržení doručení o celých 20 dnů, které nebyla Česká Pošta schopná nijak vysvětlit, a skutečnost, že advokát mohl pohodlněji a rychleji použít doručení datovou schránkou. Jelikož nebyla prokázána manipulace s razítkem, bylo nutné podání přijmout jako včasné.

Judikáty si můžete přečíst zde a zde.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články