Nutná obrana výtržníků

Nejsou dány podmínky nutné obrany jako okolnosti vylučující protiprávnost, pokud je obžalovaný atakován poškozeným pouze pro výtržnické jednání své a svých přátel, kteří pak spolu s obžalovaným poškozeného fyzicky napadli. Komentář k rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 30. října 2014, sp. zn. 67 Tmo 32/2014

předseda senátu Městského soudu v Praze, prezident Soudcovské Unie
Foto: Fotolia

Komentář k rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 30. října 2014, sp. zn. 67 Tmo 32/2014

Dle názoru městského soudu se obvodní soud řádně vypořádal právě i s námitkou, že jednání obžalovaného nebylo posuzováno ve smyslu ustanovení § 29 tr. zákoníku jako nutná obrana.

Dle platného výkladu nutná obrana předpokládá odražení útoku přímo hrozícího nebo trvajícího na zájem chráněný trestním zákoníkem a obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, tedy tak, jak se mu jevila v době hrozícího nebo trvajícího útoku a nikoliv tak, jak se později jeví osobám, které ji následně posuzují.

V daném případě je zřejmé, že obžalovaný byl na místě spolu s dalšími osobami, zúčastnil se výtržnického jednání, které zde probíhalo, a pokud se poškozený v této souvislosti snažil aktéry výtržnictví pacifikovat, byť z pohledu objektivního ne zcela vhodným způsobem, když vytáhl střelby schopnou zbraň, pak však jeho aktivita v této věci, kdy nečekaně přistoupil zezadu k poškozenému a poměrně silným prknem jej udeřil zezadu do hlavy a poškozený upadl na zem, byla nepřiměřená.

Je zřejmé, že následná zranění, která poškozený utrpěl, byla pak způsobena i dalšími osobami a vznikla útokem zepředu do obličejové části hlavy poškozeného, avšak i tento úder poměrně silnou zbraní mohl vést k ohrožení života či zdraví poškozeného. Městský soud se proto v tomto směru plně přiklání k závěrům soudu I. stupně, že se v žádném případě nemohlo jednat o jednání vylučující protiprávnost, tedy jednání v nutné obraně, kdy není zcela jednoznačně patrno, že by poškozený, když sám to popřel, chtěl na životě nebo zdraví ohrožovat další osoby.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články