„Úspěšnost exekuce ovlivňují dvě hlavní okolnosti. Podstatné je, zda dlužník má, nebo nemá postižitelný majetek, jehož zpeněžením by došlo k uspokojení pohledávky věřitele. Na tuto okolnost nemá soudní exekutor vliv. Druhým faktorem je soubor prostředků, jimiž soudní exekutor ze zákona disponuje k vymožení dluhu. Způsoby provedení exekuce jsou však pro všechny soudní exekutory nastaveny stejně, ať už působí v kterémkoliv obvodu v Česku,“ uvedl Mgr. David Koncz, prezident Exekutorské komory ČR.
Stavovská organizace soudních exekutorů má za to, že obavy některých věřitelských subjektů pramení spíše z plánovaných legislativních úprav, nikoliv ze samotného principu místní příslušnosti. „V legislativním procesu jsou návrhy, které by mohly zásadním způsobem zkomplikovat průběh exekucí, což by vedlo k prodloužení řízení a ke snížení vymahatelnosti práva,“ doplnil prezident Mgr. Koncz v návaznosti na návrhy vycházející ze sněmovních tisků č. 181 či 337.
Jakékoliv obavy věřitele z případné nečinnosti soudního exekutora, který by byl pověřen výkonem řízení, jsou liché. I po zavedení místní příslušnosti by samozřejmě bylo možné postihnout nečinnost či průtahy v řízení. Pokud by soudní exekutor nepracoval správně, rychle a efektivně, byl by – stejně jako dnes – kárně postižitelný.
Diskuze k článku ()