Slovenský soud potrestal Češku za objednávku vraždy manžela

Pezinok (Slovensko) 13. srpna (ČTK) - Slovenský soud uznal Češku Evu Zámečníkovou vinnou z objednávky vraždy jejího slovenského manžela a dnes jí za to vyměřil devět let vězení. O usmrcení manžela výměnou za finanční odměnu nyní třiatřicetiletá žena žádala svého kamaráda, který podle soudu případ ohlásil policii. Obžalovaná se vůči verdiktu na místě odvolala, případ tak projedná nejvyšší soud.

Česká tisková kancelář

Zámečníková si podle prokuratury objednala vraždu manžela v lednu minulého roku, jen dva měsíce po sňatku s profesionálním vojákem, s nímž žila ve vesnici Chocholná-Velčice na západním Slovensku. Motivem vraždy prý byla snaha získat manželův majetek.

Korunním svědkem v procesu se stal muž, kterého si žena podle obžaloby najala na vraždu svého manžela Ľudovíta Turcsányiho. Svědek, který se obrátil na policii, dříve uvedl, že Zámečníková mu za vraždu slíbila odměnu 50.000 eur (1,35 milionu korun). Původně prý žádala, aby jejího manžele zastřelil, později požadovala jeho uškrcení. Podle soudu obžalovaná korunnímu svědkovi ukázala jejich bydliště, kde mělo dojít k vraždě.

Když korunní svědek začal spolupracovat s policií, kriminalisté dokonce vraždu manžela Zámečníkové v jejich rodinném domu zinscenovali. Fingovaná vražda vojáka Turcsányiho, který v případu rovněž pomáhal policii, měla pomoci usvědčit objednavatelku vraždy. Po fingovaném usmrcení Turcsányiho byla žena zadržena a soud ji poslal do vazby. Z ní byla loni v létě propuštěna kvůli vysokému stadiu těhotenství, potomka podle slovenských médií čekala se svým novým přítelem.

Zámečníková vinu popírala, odmítla rovněž uzavřít dohodu o vině a trestu, díky které by výměnou za doznání mohla dostat mírnější trest. Obžalovaná tvrdila, že korunní svědek v procesu se jí chtěl pomstít za to, že mu odmítla půjčit peníze.

Češka stanula před Specializovaným trestním soudem, který na Slovensku projednává nejzávažnější trestné činy a sídlí ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy. Vůči verdiktu se odvolala. "S rozsudkem nesouhlasím. Buď to necháme na nejvyšší soud nebo to skončí u mezinárodního soudu," řekla novinářům Zámečníková, která zpochybnila důkazy obžaloby. Podle ní žádný důkaz nepotvrdil informace o vraždě a údajné odměně 50.000 eur.

Prokurátor navrhoval soudu, aby obžalovanou poslal do vězení na deset let. Souzené původně hrozilo doživotí. Navrhovaný mírnější trest prokurátor odůvodnil kromě jiného tím, že šlo o přípravu trestného činu, jenž nebyl dokonán. Prokurátor vyjádřil spokojenost s odsuzujícímrozsudkem, ponechal si ale lhůtu na odvolání.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu