Vláda posoudí návrh, který umožní trestat firmy za lichvu

Vláda na svém středečním zasedání posoudí poslaneckou novelu zákona o trestní odpovědnosti firem, která má umožnit stíhání právnických osob i za trestný čin lichvy.

Foto: Fotolia

Pod návrhem je podepsaná skupina poslanců TOP 09 a Starostů, ČSSD a KDU-ČSL. Nyní hrozí za lichvu postih jen jednotlivcům, a to peněžitý trest nebo vězení.

Podle předkladatelů se v řadě případů stává, že se k lichvě uchylují i nebankovní firmy poskytující půjčky. Pokládají za nedostatek zákona o trestní odpovědnosti firem, že se do něho lichva nedostala.

Zákon o trestní odpovědnosti firem platí od předloňského roku. Firmy mohou být stíhány pro téměř osm desítek trestných činů. Proviní se, jestliže trestný čin spáchá její manažer, zaměstnanec nebo jednatel, pokud by tím firma získala prospěch. Firma nebo organizace může být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde.

Firmy mohou být trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Soudy mohou společnostem ukládat hlavně majetkové sankce, případně i zákaz činnosti nebo zákaz přijímání dotací. Nejtvrdším trestem je zrušení firmy.

Předloha byla ve Sněmovna už v minulém volebním období, tehdejší kabinet k ní zaujal neutrální postoj. Poslanci o normě do rozpuštění dolní komory nerozhodli.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články