Povinnost pořídit informační model stavby se bude vztahovat pouze na stavby nebo jejich části, jejichž pořizovací cena překročí limit pro nadlimitní veřejnou zakázku na stavební práce podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Peněžitá hranice činí zhruba 135 milionů korun. Půjde o stavby, které se zapisují do katastru nemovitostí nebo do technické mapy kraje. Pořizovat tyto modely bude muset hlavně stát a jeho úřady, státní podniky nebo kraje a státní příspěvkové organizace. Metodu zvanou BIM už použil například Nejvyšší kontrolní úřad při stavbě svého nového sídla.
Výjimky se budou vztahovat na stavby v zahraničí nebo na stavby, které povolují ministerstva obrany, vnitra nebo spravedlnosti. Pojem vystavěné prostředí vychází z definice ve stavebním zákonu a představuje prostředí vytvořené nebo upravené člověkem, které zahrnuje stavby a volná prostranství veřejná i neveřejná. Informační model vystavěného prostředí má seskupovat informace o území, stavbách na něm i o omezeních nebo procesech, které se v něm odehrávají.
Sněmovna doplnila návrh zákona o technickou změnu týkající se Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a o úpravu povolování billboardů u silnic. Zařízení pro ukládání energie přidala dolní komora do výčtu staveb, které jsou zřizovány a provozovány ve veřejném zájmu. Poslanci schválili také pozměňovací návrh, který zachovává podporu výroby elektřiny z důlního plynu i po konci letošního roku.
Diskuze k článku ()