Přispěvky autora

JUDr. Bc. Jakub Valc, Ph.D.Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Krajský soud v Brně
ČlánkyOstatníObčanské právoÚstavní právoJUDr. Bc. Jakub Valc, Ph.D.18.01.2021

Právo znát genetický původ jako součást osobnostních práv dítěte počatého anonymním způsobem

Právo na soukromí je považováno za jedno ze základních práv každého člověka a je chráněno nejen na mezinárodní či ústavní, ale také zákonné úrovni. V tomto kontextu je možné vycházet rovněž z právní úpravy zakotvené v novém občanském zákoníku, který na více místech poskytuje soukromoprávní ochranu osobnosti člověka.
ČlánkyOstatníJUDr. Bc. Jakub Valc, Ph.D.30.10.2020

Zamyšlení nad aktuálními změnami slovenské a polské právní úpravy interrupcí

Interrupce, které jsou v rozporu se svoji podstatou často označovány jako umělá přerušení těhotenství, byly vždy významným etickým a právním problémem. Bez ohledu na existenci více vzájemně vyhrocených přístupů můžeme nicméně v rámci historického vývoje pozorovat spíše tendence k jejich postupné liberalizaci.
ČlánkyObčanské právoJUDr. Bc. Jakub Valc, Ph.D.16.01.2018

Asistovaná reprodukce a její vliv na právní status (nad)počatého embrya či dospívajícího dítěte

Problémy spojené s nízkou porodností jsou již dlouhou dobu celospolečenským tématem, které v kontextu vývoje moderních biomedicínských technologií úzce souvisí s metodami asistované reprodukce, zejména umělého oplodnění, které je v rámci diskurzu považováno za jedinou spolehlivou léčbu neplodnosti. Nehovoří se však příliš o tom, že s jeho realizací je spojeno mnoho etických a právních otázek, které souvisejí s nerespektováním integrity a důstojnosti lidského embrya.
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři