Senát schválil rozsáhlou novelu zákona o spotřebitelském úvěru

Dne 31.01.2013 schválil Senát na své schůzi vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů, jenž byl v Poslanecké sněmovně projednáván jako tisk 781/0, v Senátu pak pod číslem senátního tisku 14.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

Zákon byl přijat především proto, aby bylo učiněno zadost povinnosti transponovat do českého právního řádu směrnici 2011/90/EU ze dne 14.11.2011, kterou se mění část II přílohy I směrnice EP a Rady 2008/48/ES, kterou se stanoví dodatečné předpoklady pro výpočet roční procentní sazby nákladů. Účelem jejího přijetí bylo dosáhnout co možná největší vypovídací schopnosti a srovnatelnosti ukazatele roční procentní sazby nákladů, tzv. „RPSN“, u spotřebitelských úvěrů napříč všemi státy Evropské unie. Ukázalo se totiž, že předpoklady stanovené v části II přílohy I nebyly pro výpočet RPSN dostačující, navíc přestaly odpovídat obchodní situaci na trhu. Proto byly novou směrnicí aktualizovány, přičemž právě přijatá novela aktualizované předpoklady pro výpočet RPSN promítá do zákona o spotřebitelském úvěru. Cílem veškerých popsaných změn, tedy i těch prováděných právě přijatým zákonem, je dosáhnout co nejvyšší vypovídací schopnosti a srovnatelnosti RPSN u spotřebitelských úvěrů, jak již bylo uvedeno. Z dosavadních poznatků totiž vyplynulo, že zde existuje velká informační asymetrie mezi poskytovateli spotřebitelských úvěrů a potenciálními dlužníky. S ohledem na nízkou úroveň finanční gramotnosti většiny občanů ČR má být novelou posílena ochrana spotřebitele na finančním trhu tak, aby se snižoval počet těch, kteří se dostanou do dluhové pasti.

Zákon byl předložen k podpisu prezidentu republiky. Pokud jej ten podepíše, lze očekávat jeho publikaci ve Sbírce zákonů v brzké době.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články