Právní poradna logo

Kontrola režimu dočasně práce neschopného zaměstnance

Datum:03. 06. 2021 v 15:30
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:30
Zhlédnuto:5315x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

V souladu s ustanovením § 192 odst. 6 zákoníku práce provedl zaměstnavatel kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného zaměstnance. V místě, které bylo uvedeno na neschopence zaměstnance, narazil zaměstnavatel při kontrole na uzamčený činžovní dům se zvonky v dezolátním stavu. Protože se nemohl dostat dovnitř ani zazvonit, vyhodnotil uvedenou situaci jako porušení dotyčného režimu ze strany zaměstnance a zkrátil mu náhradu mzdy poskytovanou během prvních 14 kalendářních dnů nemoci. Měl na to zaměstnavatel právo? Přicházela by v úvahu též výpověď z pracovního poměru dle ustanovení § 52 písm. h) zákoníku práce?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Je třeba vycházet z toho, co může zaměstnavatel u dočasně práce neschopného zaměstnance vlastně kontrolovat. Jak vyplývá z ustanovení § 192 odst. 6 a § 301a zákoníku práce, jeho právo kontroly se vztahuje na povinnost zaměstnance zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu (uvedeného na rozhodnutí ošetřujícího lékaře) a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek podle zákona o nemocenském pojištění. Jistě, zaměstnanec má v době dočasné pracovní neschopnosti i jiné povinnosti, vyplývající z předpisů o nemocenském pojištění, kupř. povinnost poskytnout kontrolnímu orgánu (a též zaměstnavateli) nezbytnou součinnost k provedení této kontroly, zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné tuto kontrolu provést. Nesplnění této povinnosti ovšem nezakládá zaměstnavateli právo zaměstnance postihnout, ať už na náhradě mzdy (platu) v době prvních 14 kalendářních dnů nemoci, nebo dokonce výpovědí z pracovního poměru. To ostatně dovodil též Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 15. 10. 2015, sp. zn. 21 Cdo 5126/2014.

Jedinou sankcí za porušení povinnosti zaměstnance poskytnout kontrolujícímu součinnost dle zákona o nemocenském pojištění je tak krácení nebo odnětí nemocenského. Jak vidno, tento "trest" přichází ale v úvahu až za porušení povinnosti v období od 15. dne nemoci, kdy už právo kontroly nemá zaměstnavatel, ale orgán nemocenského pojištění a kdy je zaměstnanci poskytováno okresní správou sociálního zabezpečení nemocenské jako dávka nemocenského pojištění.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.