Právní poradna logo

Organizační změny a mimořádná lékařská prohlídka

Datum:03. 06. 2021 v 13:49
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 14:11
Zhlédnuto:1020x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Zaměstnavatel přijal rozhodnutí o organizační změně (zrušení pracovního místa) a zaměstnanci, který se pro něho stal v důsledku tohoto rozhodnutí nadbytečným, doručil výpověď z pracovního poměru dle ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce. Během výpovědní doby však zaměstnanec onemocněl a v důsledku nemoci trvající více než půl roku se mu dle ustanovení § 53 odst. 2 zákoníku práce běh výpovědní doby přerušil a došlo k prodloužení pracovního poměru. Až bude dočasná pracovní neschopnost zaměstnance ukončena, musí ho zaměstnavatel vyslat s ohledem na délku nemoci na mimořádnou lékařskou prohlídku?

Garantovaná odpověď
0

Je pravda, že v ustanovení § 12 odst. 2 písm. f) bod 3 prováděcí vyhlášky k zákonu o specifických zdravotn...

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte

Další odpovědi (0)

Odpovědět na dotaz