Právní poradna logo

Používání přenosných žebříků

Datum:04. 06. 2021 v 07:12
Poslední aktivita:04. 06. 2021 v 11:49
Zhlédnuto:1178x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jak hodnotit míru poškození a vhodnost pro další používání při drobných deformacích příček přenosných žebříků? Je vhodné používat dřevěné žebříky na stavbách?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Není mně známo, že by nějaký právní předpis obecně řešil stav poškození žebříku a jeho následné používání. U kovových žebříků prodávaných na trhu platí, obdobně jako u jiných výrobků, že rozhodující je návod k používání dodaný výrobcem. Při hodnocení stavu těchto žebříků je možné tolerovat drobné prohlubeniny vzniklé mírným nárazem. Nelze však tolerovat jakékoliv praskliny, porušení textilních vymezovacích pásů, aretačních pojistek a kloubových spojení - pokud jsou součástí.

Dále doporučuji posoudit zejména, zda je žebřík stabilní a dostatečně únosný a jeho funkčnost dle ČSN EN 131 - 1 Žebříky - Část 1: Termíny, typy, funkční rozměry, vlastnosti. Žebřík musí odpovídat ČSN EN 131 - 2+A1 Žebříky - Část 2: Požadavky, zkoušení, značení.

Domnívám se, že není obecný důvod nepoužívat na stavbě dřevěný žebřík.

Dřevěné žebříky mají řadu omezení - viz ČSN EN 131 - 2+A1 Žebříky - Část 2: Požadavky, zkoušení, značení. Tato norma stanovuje také požadavky s ohledem na typ dřeva, určuje vlastnosti dřeva (viz Tabulka 1 této ČSN EN) 131 - 2 +A1 Žebříky - Část 2. Kontrola dřevěného žebříku ve smyslu funkčnosti s ohledem na dodržení požadavků citované normy je obtížná a proto se domnívám, že používání dřevěných žebříků je omezeno pouze pro některé příležitosti, např. ve vnitřních prostorech a k občasnému používání.

Pro používání žebříků je nutné dodržovat požadavky Přílohy III. nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky, kde je uvedeno:

1. Žebřík může být použit pro práci ve výšce pouze v případech, kdy použití jiných bezpečnějších prostředků není s ohledem na vyhodnocení rizika opodstatněné a účelné, případně kdy místní podmínky, týkající se práce ve výškách, použití takových prostředků neumožňují. Na žebříku mohou být prováděny jen krátkodobé, fyzicky nenáročné práce při použití ručního nářadí. Práce, při nichž se používá nebezpečných nástrojů nebo nářadí, jako například přenosných řetězových pil, ručních pneumatických nářadí, se na žebříku nesmějí vykonávat.

2. Při výstupu a sestupu a práci na žebříku musí být zaměstnanec obrácen obličejem k žebříku a v každém okamžiku musí mít možnost bezpečného uchopení a spolehlivou oporu.

3. Po žebříku mohou být vynášena (snášena) jen břemena o hmotnosti do 15 kg, pokud zvláštní právní předpisy nestanoví jinak.

4. Po žebříku nesmí vystupovat (sestupovat) ani na něm pracovat současně více než jedna osoba.

5. Žebřík nesmí být používán jako přechodový můstek s výjimkou případů, kdy je k takovému použití výrobcem určen.

6. Žebříky používané pro výstup (sestup) musí svým horním koncem přesahovat výstupní (nástupní) plošinu nejméně o 1,1 m, přičemž tento přesah lze nahradit pevnými madly nebo jinou pevnou částí konstrukce, za kterou se vystupující (sestupující) zaměstnanec může spolehlivě přidržet. Sklon žebříku nesmí být menší než 2,5 : 1, za příčlemi musí být volný prostor alespoň 0,18 m a u paty žebříku ze strany přístupu musí být zachován volný prostor alespoň 0,6 m.

7. Žebřík musí být umístěn tak, aby byla zajištěna jeho stabilita po celou dobu použití. Přenosný žebřík musí být postaven na stabilním, pevném, dostatečně velkém, nepohyblivém podkladu tak, aby příčle byly vodorovné. Závěsný žebřík musí být upevněn bezpečným způsobem a s výjimkou provazových žebříků zajištěn proti posunutí a rozkývání. Provazový žebřík může být používán pouze pro výstup a sestup.

8. U přenosných žebříků musí být zabráněno jejich podklouznutí zajištěním bočnic na horním nebo dolním konci použitím protiskluzových přípravků nebo jiných opatření s odpovídající účinností. Skládací a výsuvné žebříky musí být užívány tak, aby jednotlivé díly byly zajištěny proti vzájemnému pohybu. Pojízdné žebříky musí být před zahájením prací a v jejich průběhu zajištěny proti pohybu. Přenosné dřevěné žebříky o délce větší než 12 m nelze používat.

9. Na žebříku smí zaměstnanec pracovat jen v bezpečné vzdálenosti od jeho horního konce, za kterou se u žebříku opěrného považuje vzdálenost chodidel nejméně 0,8 m, u dvojitého žebříku nejméně 0,5 m od jeho horního konce.

10. Při práci na žebříku musí být zaměstnanec v případech, kdy stojí chodidly ve výšce větší než 5 m, zajištěn proti pádu osobními ochrannými pracovními prostředky.

11. Zaměstnavatel zajistí provádění prohlídek žebříků v souladu s návodem na používání.

12. Chůze na dřevěném dvojitém žebříku (malířské práce) může být prováděna zaškolenými zaměstnanci, pohybují-li se po ploše, kde je vyloučeno nebezpečí ztráty stability žebříku.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.