Právní poradna logo

Převedení na jinou práci

Datum:03. 06. 2021 v 15:08
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:08
Zhlédnuto:920x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Potřebovali bychom, aby někteří zaměstnanci dočasně vykonávali na stejném pracovišti práci jiného druhu, než jaká s nimi byla sjednána v pracovní smlouvě. Personální oddělení tvrdí, že je to možné jen na základě dohody s nimi (dodatku k pracovní smlouvě). Jeden vedoucí přišel ale s tím, že v tomto případě může zaměstnavatel převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na jinou práci a že je omezen jen tím, že tak lze učinit maximálně na dobu 30 pracovních dnů v kalendářním roce. Kdo má pravdu?

Garantovaná odpověď
0

Právní úpravu převedení zaměstnance na jinou práci upravuje především ustanovení § 41 zákoníku práce. Jeho...

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte

Další odpovědi (0)

Odpovědět na dotaz