Dobrý den,
pravidla šíření obchodních sdělení upravuje zákon č. 480/2004 Sb. Podle tohoto zákona jsou obchodním sdělením všechny formy sdělení, včetně reklamy a vybízení k návštěvě internetových stránek, určené k přímé či nepřímé podpoře zboží či služeb nebo image podniku osoby, která je podnikatelem.
Obchodní sdělení je možné pomocí elektronických prostředků sdílet, pouze pokud osoby, jimž chcete obchodní sdělení zaslat, k tomuto daly předchozí souhlas. Výjimkou z tohoto pravidla je pak pouze situace, kdy jste od klienta získala jeho elektronický kontakt (tedy e-mailovou adresu) již dříve, a to v souvislosti s předchozím prodejem zboží či poskytnutím služby, které bylo obdobné tomu, co nabízíte teď.
Jestliže jste tedy šířila obchodní sdělení bez souhlasu obeslaných osob, mohla jste se dopustit přestupku podle §11 tohoto zákona. Tohoto přestupku se lze dopustit, pokud šíříte obchodní sdělení bez souhlasu hromadně nebo opakovaně. Kolik odeslaných e-mailů by naplnilo definici hromadného rozesílání není nikde stanoveno a posouzení závisí na individuálním posouzení ÚOOÚ, který je v tomto případě kontrolním orgánem. Typickým určovatelem, který ÚOOÚ používá, je mimo jiné počet obdržených stížností. Pokud Vás tedy nahlásil pouze jeden člověk, pravděpodobnost, že ÚOOÚ zahájí řízení není až tak velká.
To, jestli správní orgán s vyšetřováním začal, nezjistíte, respektive správní orgán má povinnost prověřit každý návrh, který mu je doručen. Nicméně pokud by s Vámi chtěli zahájit správní řízení, mají povinnost Vás o tomto vyrozumět a řízení bude zahájeno, jakmile vám toto oznámení bude doručeno. Vzhledem k tomu, že jste podnikatelka, oznámení o zahájení řízení Vám dojde do datové schránky. Pokud datovou schránku neotevřete a oznámení si nevyzvednete, pak 10 dní po jeho dojití do schránky bude toto oznámení považováno za doručené a správní řízení se automaticky zahájí.
Ve Vašem případě není ani vyloučeno, že mohlo dojít k neoprávněnému zpracování osobních údajů pro účely přímého marketingu. Z tohoto pohledu je významné, jakým způsobem jste kontaktní údaje získala a zda se vůbec jedná o osobní údaje (např. e-mail obsahující jméno a příjmení osoby je vždy osobním údajem, naproti tomu obecný email „info“, „recepce“ atp. osobním údajem není). Zde doporučujeme sledovat rubriku ÚOOÚ věnující se problematice obchodních sdělení ZDE.
S přáním hezkého dne
Tým Accace Legal
www.accace.cz