Otcovská dovolená Zdroj: Fotolia

Otcovská dovolená

Dne 2. května 2017 prezident republiky podepsal novelu zákona o nemocenském pojištění, která zavádí novou dávku nemocenského pojištění pro novopečené „tatínky“. Ti tak získají možnost pomoci matce svého dítěte během šestinedělí.

Pavlína Vášová

Pavlína Vášová

Accountant, bnt attorneys-at-law s.r.o., pavlina.vasova@bnt.eu

Pavlína Vášová

Accountant, bnt attorneys-at-law s.r.o., pavlina.vasova@bnt.eu

Doposud otcové mohou čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou místo matky, ovšem nově by se mohli starat o své dítě společně oba rodiče po dobu až 7 dnů. Nástup na otcovskou dovolenou nemusí být odsouhlasen zaměstnavatelem na rozdíl od čerpání dovolené nebo neplaceného volna.

Otcovská dovolená bude nová dávka, na kterou budou mít nárok osoby, které se účastní nemocenského pojištění (tj. zejména zaměstnanci a OSVČ, které si nemocenské pojištění platí dobrovolně). Výše dávky bude stejná jako „peněžitá pomoc v mateřství“, tj. 70 procent z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Podle novely zákona musí otec nastoupit na týdenní otcovskou dovolenou do šesti týdnů po narození potomka a čerpání příslušné dávky není možno přerušit.

Nárok na novou dávku vznikne i v případě, pokud se dítě narodí 6 týdnů přede dnem nabytí účinnosti novely zákona (předpokládaná účinnost je od února 2018).

Zdroj: BNT journal

Kontakt na autora: pavlina.vasova@bnt.eu

otcovská dovolená

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.
Hodnotili 2 čtenáři

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články