Nápověda

Právní portál nabízí celou řadu možností a funkcí, jak s prezentovanými informacemi pracovat.

Máte možnost spravovat informace ve svém profilu a údaje aktualizovat. Můžete si označovat oblíbené články či zajímavosti, kterým se budete chtít věnovat později. Díky těmto funkcím máte neustále komplexní přehled o tom, co se v daném oboru děje a co Vás zajímá. Můžete také přispívat vlastní autorskou tvorbou a zapojovat se do diskusí k aktuálním tématům či nabídnout nebo poptat pracovní pozice.

V této části se dozvíte vše důležité o obsahu jednotlivých sekcí webu a zjistíte, jak se na portálu registrovat a jakým způsobem jednotlivé funkce používat.

Můžete využít také průvodce nápovědou, kterého aktivujete kliknutím na ikonu nápovědy [?] v horní navigační liště.

Obsah webu

Práce s příspěvky

Funkce webu

Odběr novinek

Obsah webu

Obsah webu je přehledně tříděn pomocí samostatných záložek v horní navigační liště portálu. Mezi záložkami se můžete libovolně přepínat podle toho, jaké informace zrovna hledáte.

Homepage (úvodní obrazovka)

Na homepage (úvodní obrazovce) portálu naleznete odkazy na všechny sekce webu, do kterých se můžete přepnout.

Jsou zde zobrazeny ty nejaktuálnější příspěvky z TOP aktualit a výběr nejnovějších příspěvků z jednotlivých sekcí.

Výběr TOP aktualit

Na úvodní stránce Vám nabízíme přehled TOP aktualit, který vždy představuje ten nejzajímavější obsah portálu a příspěvky, které by Vám neměly uniknout. Pro zobrazení celé aktuality klikněte na její název nebo obrázek.

Články

V této sekci najdete články odborníků, rozhovory, rozbory aktuálních témat, názory osobností a našich přispěvatelů, reporty z odborných akcí a další zajímavé příspěvky našich odborných spolupracovníků. Články jsou tříděny podle následujících oblastí:

Občanské právo, Rekodifikace, Obchodní právo, Ústavní právo, Pracovní právo, Trestní právo, Správní právo, Finanční právo, Mezinárodní a evropské právo, Procesní právo, Ostatní právo

Judikatura

Záložka Judikatura nabízí výběr zajímavých judikátů k aktuální právní problematice, ke kterým naši odborní spolupracovníci zpracovávají výklady a komentáře. Můžete se zajímat o komentované judikáty z oblastí:

Aktuálně z rozhodovací praxe Nejvyššího soudu, Rekodifikace, Občanské právo, Obchodní právo, Ústavní právo, Pracovní právo, Trestní právo, Správní právo, Finanční právo, Mezinárodní a evropské právo, Procesní právo, Ostatní právo

Změny v legislativě

Pod touto záložkou naleznete vybrané aktuální změny v legislativě a rovněž jejich okomentování. Máte tak přehled o legislativním procesu zásadních nových právních předpisů, které vyšly ve Sbírce zákonů či Sbírce mezinárodních smluv, a také o důležitých novelizacích. Komentovány jsou rovněž předpisy z Úředního věstníku Evropské unie.

Aktuality

Pod aktualitami vycházejí vždy čerstvé zprávy z právního světa, díky kterým budete vždy v obraze.

Akce

Přehled pořádaných odborných akcích naleznete v sekci Akce. Dozvíte se zde o připravovaných kongresech, konferencích, seminářích a dalších událostech. Je zde uveden název, místo a datum konání akce, základní informace a její charakteristika.

Kliknutím na volbu Detail akce přejdete na stránku s informacemi o akci.
Kliknutím na volbu Přihlásit přejdete na stránku s informacemi o registraci či registrační formulář.

Další

Další možnosti portálu – zde je prostor pro pracovní příležitosti v oboru. Právní portál nabízí ideální podmínky pro propagaci pracovních pozic, můžete zde nabízet nebo poptávat práci z oboru práva.
Pokud chcete zadat pracovní inzerci, vyplňte název pracovní pozice a podrobnosti k pozici.
Pokud chcete na inzerát reagovat, vyplňte a odešlete formulář, ten bude zaslán na email zadavatele inzerátu. Vaše inzeráty naleznete v sekci "Můj obsah / Moje inzeráty".

Osobní stránka

Na svou osobní stránku se dostanete kliknutím na ikonu s Vaší emailovou adresou v pravém horním rohu.
Pod záložkou PROFIL naleznete Vaše osobní a kontaktní údaje, můžete je zde doplňovat nebo měnit.
Pod záložkou ZMĚNIT HESLO můžete provést změnu hesla.
Pro odhlášení z portálu se přepněte na záložku ODHLÁŠENÍ.
Při přihlašování můžete zatrhnout volbu "Chci zůstat přihlášený" - při opětovném otevření webových stránek nebudete muset znovu zadávat přihlašovací údaje.
Zapomněli jste heslo? Pokračujete zde. Heslo Vám bude zasláno na zadanou emailovou adresu.

Práce s příspěvky

S jednotlivými příspěvky můžete dále pracovat, portál Vám nabízí spoustu možností, jak informace třídit a ukládat.

Registrace

Výhody registrace

Prvním krokem pro využívání všech možností portálu je registrace. Registrovaní uživatelé mají k dispozici celou řadu možností pro vytváření své vlastní pracovní plochy a využívání funkcí, které webový portál nabízí. Registrace totiž přináší ještě pohodlnější orientaci ve vámi vybraných příspěvcích, rychlejší přístup k požadovaným informacím a flexibilní uživatelské rozhraní. Registrovaný uživatel pracuje s přehledně prezentovaným obsahem a využívá všechny výhody moderního webového prostředí vycházejícího z nejnovějších trendů.

O výhodách registrace si přečtěte více zde.

Průběh registrace

Registrovat se můžete pomocí volby v pravém horním rohu "MŮJ PROFIL / REGISTRACE".
Zvolte variantu "Vytvořit nový účet" a ve formuláři vyplňte registrační údaje:
- Email
- Heslo
- Heslo pro kontrolu
a zvolte "Registrovat".

Pro maximální využití funkcí našeho portálu je nutné vyplnit alespoň jméno a příjmení. Zadejte zde také jméno, pod kterým se budou zveřejňovat Vaše příspěvky v diskuzích na portálu (nickname).

Základní údaje (povinné)
- Jméno
- Příjmení
- Email
- Nickname

Rozšířené údaje (volitelné)
- Adresa (ulice, město, stát, PSČ)
- Telefon
- Firma (IČO, DIČ) 

Chcete-li mít neustálý přehled o aktuálních novinkách na našem portálu, objednejte si týdenní zasílání aktualit přímo do Vašeho emailu zatrhnutím volby "Přeji si odebírat newsletter".

Po vyplnění údajů ve formuláři je nutné váš účet ještě aktivovat. Po stisknutí tlačítka „Aktivovat účet“ Vám bude na zadanou emailovou adresu odeslán email s aktivačním odkazem. Kliknutím na odkaz v emailu svůj účet aktivujete.

Na portálu zadejte znovu Váš email a Vaše heslo a přihlaste se. Můžete také zatrhnout volbu "Chci zůstat přihlášený" - při opětovném otevření webových stránek nebudete muset znovu zadávat přihlašovací údaje.

Registrace je tímto dokončena, již můžete využívat všechny možnosti portálu.

Detail příspěvku

Kliknutím na nadpis, obrázek nebo hypertextový odkaz "...celý článek" zobrazíte celý obsah příspěvku.

Detail článku obsahuje další užitečné informace a funkce, které Vám poskytnou více možností práce s příspěvky.

Podkategorie

Pro lepší orientaci v článcích, judikátech a změnách v legislativě můžete pracovat se Seznamem podkategorií. Kliknutím na záložku můžete příspěvky filtrovat a zobrazit si tak jednotlivé oblasti.
Pokud je příspěvek zařazen ve více kategoriích, zobrazí se vám po přejetí kurzorem po názvu kategorie daného příspěvku seznam všech podkategorií, do kterých je příspěvek zařazen. Kliknutím přejdete do příslušné podkategorie.

Autor

Kliknutím na jméno autora zobrazíte kompletní seznam všech jeho příspěvků na webu. Pokud Vás tedy nějaký autor zaujme, můžete si přečíst i jeho další články zveřejněné na portálu.

Štítky

Štítky u příspěvku Vám umožní zobrazit seznam všech příspěvků se stejným tématem, a to napříč celým naším portálem.

Tisk článku

Tato funkce, přístupná pod ikonou tiskárny, umožňuje pohodlné vytištění článku přímo z webových stránek a je dostupná všem čtenářům.

Odeslání článku emailem

Přihlášení uživatelé mají navíc možnost jednoduchým způsobem zaslat článek sobě či kolegovi přímo do emailové schránky. Pro odeslání článku zvolte ikonu obálky.

Hvězdička

Kliknutím na ikonu hvězdičky zařadíte příspěvek mezi Vaše oblíbené a později se k němu můžete vrátit v sekci „Můj obsah / Oblíbený obsah“. Tato funkce je přístupná pouze pro registrované uživatele s aktivovaným účtem.

Brýle

Kliknutím na ikonu brýlí zařadíte příspěvek mezi ty příspěvky, které si chcete později přečíst a ke kterým se pak jednoduše dostanete v sekci „Můj obsah / Obsah k přečtení“. Tato funkce je přístupná pouze pro registrované uživatele s aktivovaným účtem.

Přecházení mezi příspěvky

Pomocí šipek můžete přejít na předchozí nebo následující příspěvek v seznamu příspěvků v dané podkategorii.

Diskuse

Registrovaní uživatelé se mohou zapojovat do diskusí pod jednotlivými příspěvky a vyjadřovat se tak k aktuálním tématům.

Sdílení na sociálních sítích

Příspěvky můžete sdílet na sociálních sítích Facebook, LinkedIn nebo Twitter. Po přejetí kurzorem přes ikonu se objeví tlačítko dané sociální sítě.

Můj obsah

V sekci "Můj obsah / Oblíbený obsah" si můžete zobrazit články označené jako oblíbené (ikona hvězdička).

V sekci "Můj obsah / Obsah k přečtení" naleznete příspěvky, které si chcete přečíst později (ikona brýle).

Registrovaní uživatelé mohou také vytvářet články vlastní. Vaše autorská tvorba je uložena v sekci "Můj obsah / Moje autorská činnost". O zveřejnění vašich příspěvků v této sekci rozhoduje redakce portálu Právní prostor.cz.

Po záložkou "Můj obsah / Moje inzerce" naleznete Vámi zadané nabídky a poptávky pracovních pozic.

Funkce webu

Vyhledávání v právních předpisech

Na stránkách portálu můžete pod záložkou PRÁVNÍ PŘEDPISY vyhledávat v českých platných právních předpisech. Dokumenty jsou vyhledávány pomocí aplikace právního informačního systému CODEXIS ONLINE.

Hledejte podle čísla dokumentu, jeho názvu nebo části textu. V systému je možné používat takzvané chytré dotazy, kdy v dotazu dle specifických znaků a pravidel můžete ovlivnit chování hledacího enginu. Systém podporuje lemmatizaci slov (ohýbání, skloňování) a také doplňování diakritiky. 

Funkce "Přesný výraz"

Zadáte-li část textu do uvozovek, systém jej bude považovat za přesný výraz, a přesně v tomto tvaru se jej bude snažit vyhledat. Pakliže tedy zadáte výraz „zákon o dani“, systém bude hledat přesně toto sousloví v pořadí, v jakém jste jej napsali. Žádný z výrazů nebude lemmatizován ani doplňován o diakritiku. Chcete-li vyhledat více přesných výrazů najednou, vložte mezi výrazy termín A - např. "zákon o dani" A "silniční daň" - systém bude vyhledávat pouze předpisy, které obsahují oba výrazy v přesném tvaru.

Funkce "Zákaz lemmatizace slova"

Pokud chcete, aby systém hledal slovo přesně ve tvaru, jak jej zadáte, máte dvě možnosti, jak toho docílit. Buď uvést slovo v uvozovkách, tak jako by to byl přesný výraz. Jednoduší je však zadat na začátek slova znak „!“, čímž dosáhneme stejného výsledku, slovo se posléze použije tak, jak je, bez lemmatizace.

Funkce "Nesmí obsahovat"

Pakliže nechcete, aby se nějaké slovo vyskytovalo ve výsledku, zadejte před něj znak „-“ ,čímž dojde k jeho vyřazení z výsledků. Příklad: zadám-li „zákon o dani“ -silniční, systém vypíše všechny dokumenty, které obsahují přesný text zákon o dani, a neobsahují nikde slovo silniční. Slova označená na začátku pomlčky se nelemmatizují.

Fulltextové vyhledávání

V obsahu portálu lze vyhledávat pomocí fulltextu, a to dle zvoleného slova či fráze, které zadáte do řádku v záhlaví portálu. Prohledávány jsou všechny příspěvky, zda obsahují Vámi zadané heslo. Pokud chcete vyhledat sousloví v přesném tvaru, zadejte výraz do uvozovek, systém jej bude považovat za přesný výraz, a přesně v tomto tvaru se jej bude snažit vyhledat.

Odběr novinek

Newsletter

Redakce portálu pro Vás připravuje každý týden newsletter, který obsahuje nejzajímavější zprávy z oblasti práva za aktuální období. Svůj email k odběru týdenních novinek z portálu můžete zaregistrovat i bez registrace svého vlastního profilu na webu, a to na Homepage (úvodní obrazovce), v pravém sloupci v sekci Newsletter.

Registrace a vytvoření vlastního profilu však přináší spoustu další výhod, které Vám usnadní orientaci v obsahu portálu, přečtěte si o tom více.

Sociální sítě

Na Homepage (úvodní obrazovce) naleznete také odkazy na naše profily na sociálních sítích Facebook, LinkedIn nebo Twitter, kde s námi můžete být rovněž v kontaktu.

RSS kanál

Novinky z právního portálu můžete odebírat také prostřednictvím RSS kanálu kliknutím na příslušnou ikonu na Homepage (úvodní obrazovce).

Nejoblíbenější články