Právní poradna logo

Členění cenných papírů a podílů v účetnictví

Datum:03. 06. 2021 v 15:12
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:14
Zhlédnuto:1267x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Do kterých rozvahových položek se zařazují jednotlivé cenné papíry a podíly? Kdy patří do dlouhodobého a kdy do krátkodobého finančního majetku?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Odpověď v účetních předpisech

Podle závazného členění aktiv a pasiv v rozvaze, které stanoví vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, se cenné papíry a podíly zařazují do kategorií:

  • dlouhodobého finančního majetku vykazovaného v aktivech rozvahy (příslušné účty účtové skupiny 06 - Dlouhodobý finanční majetek)
  • krátkodobého finančního majetku vykazovaného v aktivech rozvahy (příslušné účty účtové skupiny 25 - Krátkodobý finanční majetek)
  • finančního majetku vykazovaného v pasivech rozvahy (252 - Vlastní podíly, 254 - Vlastní dluhopisy).

Rozdělení na krátkodobý a dlouhodobý majetek vymezuje v § 19 odst. 8 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, kdy:

  • za dlouhodobý se považuje takový majetek, jehož doba použitelnosti, případně sjednaná doba splatnosti při vzniku účetního případu je delší než jeden rok
  • za krátkodobý se považuje takový majetek, jehož doba použitelnosti, případně sjednaná doba splatnosti při vzniku účetního případu je do jednoho roku a
  • pokud s ohledem na charakter majetku objektivně nelze použít toto hledisko členění, je rozhodující záměr účetní jednotky, se kterým majetek pořizuje.

Do kategorie dlouhodobých cenných papírů a podílů patří majetkové účasti, ostatní dlouhodobý finanční majetek (tzv. realizovatelné cenné papíry a podíly) a dluhové cenné papíry držené do splatnosti.

Do kategorie krátkodobých cenných papírů a podílů patří cenné papíry se splatností do jednoho roku, které účetní jednotka určila k obchodování (majetkové i dluhové), podíly - ovládaná nebo ovládající osoba určených účetní jednotkou k obchodování, dluhové cenné papíry se splatností do jednoho roku držené do splatnosti, vlastní akcie, vlastní dluhopisy a tzv. ostatní (realizovatelné) cenné papíry.

Podle záměru účetní jednotky lze dále členit cenné papíry a podíly:

  • majetkové účasti, o kterých se účtuje na účtech 061 - Podíly - ovládaná nebo ovládající osoba, 062 - Podíly - podstatný vliv (účetní jednotka plánuje podíly držet déle než jeden rok)
  • cenné papíry a podíly určené účetní jednotkou k obchodování, o kterých se účtuje na účtech 251 - Majetkové cenné papíry k obchodování, 253 - Dluhové cenné papíry k obchodování, případně na účtu 254 - Podíly - ovládaná nebo ovládající osoba
  • cenné papíry držené do splatnosti, o kterých se účtuje na účtech 065 - Dluhové cenné papíry držené do splatnosti, 256 - Dluhové cenné papíry se splatností do jednoho roku držené do splatnosti
  • cenné papíry a podíly ostatní (realizovatelné), o kterých se účtuje na účtech 063 - Ostatní dlouhodobé cenné papíry a podíly, 257 - Ostatní cenné papíry
  • cenné papíry emitované účetní jednotkou, o kterých se účtuje na účtech 252 - Vlastní podíly, 255 - Vlastní dluhopisy.

Při přesunech mezi jednotlivými skupinami cenných papírů a podílů se postupuje podle vyhlášky č. 501/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro účetní jednotky, které jsou bankami a jinými finančními institucemi a ČÚS pro finanční instituce č. 108. Tato vyhláška stanoví, které přesuny mezi jednotlivými kategoriemi cenných papírů a podílů jsou a které nejsou povoleny.

Povolené přesuny cenných papírů a podílů:

  • při ztrátě rozhodujícího vlivu v účetní jednotce
  • při získání rozhodujícího vlivu v účetní jednotce
  • při změně záměru účetní jednotky nebo schopnosti držby je povolen přesun cenných papírů držených do splatnosti do kategorie cenných papírů k obchodování nebo kategorie cenných papírů ostatních (realizovatelných)
  • při změně záměru účetní jednotky je povolen přesun z kategorie cenných papírů ostatních (realizovatelných) do kategorie majetkových účastí nebo do kategorie cenných papírů k obchodování, případně do kategorie cenných papírů držených do splatnosti.

Odpověď - doplnění v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)

Zákon o obchodních korporacích uvádí, že ovládající osobou je osoba, která může jmenovat nebo odvolat většinu osob, které jsou členy statutárního orgánu obchodní korporace nebo osobami v obdobném postavení nebo členy kontrolního orgánu obchodní korporace, jejímž je společníkem, nebo může toto jmenování nebo odvolání prosadit. Má se za to, že osobou ovládající je ten, kdo nakládá s podílem na hlasovacích právech představujícím alespoň 40 % všech hlasů v obchodní korporaci, ledaže stejným nebo vyšším podílem nakládá jiná osoba nebo jiné osoby jednající ve shodě. Dále ZOK stanoví, že osoby jednající ve shodě, které společně nakládají podílem na hlasovacích právech představujícím alespoň 40 % všech hlasů v obchodní korporaci, jsou osobami ovládajícími, ledaže stejným nebo vyšším podílem nakládá jiná osoba nebo jiné osoby jednající ve shodě.

(Podle § 22 odst. 5 zákona o účetnictví se podstatným vlivem rozumí takový významný vliv na řízení nebo provozování účetní jednotky, jenž není rozhodující ani společný; není-li prokázán opak, považuje se za podstatný vliv dispozice nejméně s 20 % hlasovacích práv.)

V praxi je vyjádření podílu na hlasovacích právech zpravidla totožné s vyjádřením podílu na základním kapitálu účetní jednotky.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.