Právní poradna logo

Dohoda o výživném

Datum:29. 11. 2023 v 12:09
Poslední aktivita:01. 12. 2023 v 15:19
Zhlédnuto:435x
0

Dobrý den. Mám dva syny. Jednoho mám s prvním přítelem, se kterým mám alimenty mezi námi dohodou. Dnes jsem si chtěla vyřídit online příspěvky. A u příspěvku na dítě tam mám vložit přílohu ohledně výživného. Nevím si rady, můžete mi, prosím, poradit, co mám udělat pro to, abych příspěvky dostala? Děkuji, Plasgurova.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, paní Plasgurova.

Přídavek na dítě je jednou z dávek státní sociální podpory. Jde o dávku závislou na Vašem příjmu, to znamená, že na dávku mají nárok pouze nezaopatřené děti, které žijí v rodině s nízkým příjmem. Pojem nízký příjem dle zákona představuje takový příjem, který je nižší, než je 3,4násobek životního minima rodiny. Částka, která představuje životní minimum rodiny se liší v závislosti na tom, kolik osob rodinu tvoří a o jaký se jedná rok. Vaše životní minimum si můžete spočítat například na této stránce Ministerstva práce a sociálních věcí https://www.mpsv.cz/zivotni-a-existencni-minimum. Za rodinu se ve Vašem případě budete považovat Vy a Vaše dvě děti. Výše přídavku na dítě se dále liší dle jeho věku, a to tak, že čím starší dítě je, tím vyšší je přídavek na toto dítě.

Aby mohl Úřad práce, který žádosti o přídavek na dítě zpracovává, posoudit, kdo na něj má a nemá nárok, je třeba Úřadu k samotné žádosti doložit doklady o výši čtvrtletního příjmu za dané kalendářní čtvrtletí. Mezi příjmy, které je třeba úřadu doložit bude spadat právě i příjem z výživného na jedno z dětí. Výši tohoto výživného úřadu doložíte právě skrze dohodu o výživném. Pokud ji tedy máte v písemné formě, přiložte ji k žádosti.

Pokud máte obavu, že by syn kvůli výživnému, které od Vašeho prvního přítele dostává, neměl na přídavek nárok, i přesto je výhodnější toto výživné přiznat, neboť, pokud byste tento příjem nepřiznala, mohlo by se stát, že po Vás Úřad následně bude chtít, abyste přídavek nebo jeho část vrátila.

Odpovědět na dotaz