Právní poradna logo

Hodnocení rizik chemických látek

Datum:03. 06. 2021 v 13:58
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 14:04
Zhlédnuto:1588x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

V rámci činnosti naší společnosti provádíme údržbu a opravy nákladních automobilů. Vztahují se rovněž i na nás požadavky pro nakládání s chemickými látkami a směsmi, a to konkrétně hodnocení rizik chemických látek?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Chemické látky a směsi se vyskytují téměř na všech pracovištích, a samozřejmě i na pracovištích a při činnostech spojených s údržbou a opravami nákladních automobilů.

Na úrovni EU nejsou stanovena žádná závazná pravidla, jak provádět hodnocení rizik na pracovišti. V roce 1996 vydala EK Pokyny k hodnocení rizik na pracovišti (dostupné z: https://osha.europa.eu/en/legislation/guidelines/guidance-on-risk-assessment-at-work) a v roce 2005 Nezávazné praktické pokyny pro bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli používanými při práci (dostupné z: https://publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/b8827eb0-bb69-4193-9d54-8536c02080c1/language-cs ).

V oblasti chemických látek, na úrovni EU, jsou důležitými právními předpisy nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, ..., (nařízení REACH), nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, ..., (nařízení CLP), směrnice Rady 98/24/ES o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli používanými při práci (směrnice CAD - "Chemicals Agent Directive") a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/37/ES o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí karcinogenům nebo mutagenům při práci (směrnice CMD - "Carcinogens and Mutagens Directive").

Hodnocení rizik podle směrnice o chemických činitelích a směrnice o karcinogenech a mutagenech (směrnice CAD a směrnice CMD) musí být provedeno pro všechny nebezpečné chemické činitele přítomné na pracovišti. Chemický činitel podle směrnice CAD je každý chemický prvek nebo sloučenina, samostatně nebo ve směsi, které se vyskytují v přirozeném stavu nebo jsou vyrobeny, použity nebo uvolněny, včetně vyloučení ve formě odpadu, jakoukoliv pracovní činností, bez ohledu, zda byly vyrobeny záměrně nebo neúmyslně a zda byly uvedeny na trh.

Tato definice je širší než definice látky v nařízení REACH, které se nevztahuje na všechny chemické činitele přítomné na pracovišti, např. na látky vznikající během procesu, jako je prach.

Organizace tak musí provést hodnocení rizik pro všechny přítomné nebezpečné chemické činitele dohromady a vypracovat soubor opatření k řízení rizik pro všechny činnosti, jež jsou součástí jednotlivých procesů.

Směrnice CAD a směrnice CMD byly v ČR implementovány do nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů.

V § 10 NV č. 361/2007 Sb. jsou uvedeny níže uvedené požadavky pro hodnocení zdravotního rizika.

Hodnocení zdravotního rizika pro zaměstnance, který je při práci exponován chemické látce, směsi nebo prachu, zahrnuje:

  • zjištění přítomnosti chemické látky, směsi nebo prachu na pracovišti,
  • zjištění nebezpečných vlastností chemické látky, směsi nebo prachu, které mohou mít vliv na zdraví zaměstnance,
  • využití údajů z bezpečnostního listu a z dalších zdrojů týkajících se chemické bezpečnosti,
  • zjištění úrovně, typu a trvání expozice,
  • popis technologických a pracovních operací s chemickou látkou, směsí nebo spojených s vývinem prachu,
  • využití dat o přípustných expozičních limitech, nejvyšších přípustných koncentracích nebo o monitorování expozice z dostupných zdrojů,
  • posouzení účinku opatření, která byla přijata k ochraně zdraví zaměstnance při práci,
  • využití závěrů z již provedených lékařských prohlídek a vyšetření, využití závěrů z mimořádných událostí a dalších informací z dostupných zdrojů,
  • podmínky, za nichž může v důsledku mimořádné události dojít k nadměrné expozici chemické látce nebo směsi.

Hodnocení zdravotního rizika chemické látky, směsi nebo prachu musí dále zahrnovat i práce spojené s údržbou nebo úklidem a práce, při nichž může být zaměstnanec exponován nadměrné expozici chemické látce, směsi nebo prachu.

Jak je výše uvedeno při hodnocení rizik mají být využity údaje z bezpečnostního listu. Bezpečnostní list je tedy zdrojem informací pro hodnocení rizik chemických látek (není samotným hodnocením rizik). Bezpečnostní list je dodán za podmínek uvedených v článku 31 nařízení REACH.

Hodnocení rizik by tak mělo být provedeno v následujících krocích a při využití informací z uvedených oddílů bezpečnostního listu.

Postup při hodnocení rizik:

  1. Identifikace nebezpečnosti a ohrožených pracovníků
  • Oddíl 2: Klasifikace nebezpečnosti, prvky označení a standartní věty o nebezpečnosti
  • Oddíl 8: Limitní hodnoty expozice člověka (kontrolní parametry)
  • Oddíl 9: Fyzikální a chemické vlastnosti
  • Oddíl 11: Toxikologické informace a stručný popis toxikologických příznaků a účinků, které může expozice chemické látce vyvolat
  • Oddíl 3 bezpečnostního listu (dále jen "BL") také uvádí více informací o složení chemické látky a předkládá informace o klasifikaci různých složek přítomných ve směsi
  • Nebezpečnost může také vyplývat z reakcí probíhajících mezi chemickými látkami nebo za určitých podmínek (informace o stabilitě a reaktivitě chemické látky lze najít v oddíle 10 BL a někdy informace o neslučitelných materiálech obsahuje i oddíl 7.2)
  • Popis dílčích scénářů týkajících se pracovníků v úvodním oddíle scénáře expozice se týká různých pracovních operací, které pracovníci při používání látky provádějí (tyto scénáře pomohou určit všechny pracovníky, kteří s chemickou látkou (dále jen "CHL") nakládají a mohou jí být tedy potencionálně vystaveni)

2. Vyhodnocení rizik a stanovení priorit (zvážit a odhadnout pravděpodobnost expozice a závažnost následků, závažnost následků závisí na vnitřních vlastnostech chemických látek a na možném vzájemném působení s dalšími nebezpečnými látkami používanými zároveň, pravděpodobnost, že k expozici skutečně dojde, závisí na modelu používání - používaných množstvích, trvání, četností, atd., obecné organizaci práce, používaném zařízení a technologii, pracovních postupech)

  • Oddíl 7 BL poskytuje pokyny pro bezpečné nakládání a skladování a oddíl 8.2 BL popisuje vhodná opatření na omezování expozice
  • Oddíl 2 SE (scénáře expozice) dále uvádí informace o provozních podmínkách a opatřeních k řízení rizik, které zajišťují dostatečné omezení rizika pro konkrétní použití látky

3. Rozhodnutí o preventivních opatřeních pro vyloučení nebo kontrolu rizik

  • Výsledkem kroků 1 a 2 (také pokyny pro první pomoc v oddíle 4 BL jsou užitečné pro minimalizaci následků v případě náhodné expozice)

4. Zavedení preventivních a ochranných opatření

5. Monitorování a přezkum hodnocení, aby bylo stále aktuální.

Závěrem bych chtěl konstatovat, že tedy i na Vás se rovněž vztahují požadavky pro nakládání s chemickými látkami a směsmi, a to konkrétně provedení hodnocení rizik chemických látek.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.