Právní poradna logo

Jak evidovat zaměstnance po vyčerpání podpůrčí doby?

Datum:22. 05. 2024 v 09:46
Poslední aktivita:11. 06. 2024 v 10:17
Zhlédnuto:297x
0

Dobrý den,

mám zaměstnankyni, které dne 25.7.2024 skončí podpůrčí doba v délce 380 dní. Ona nebude žádat o prodloužení podpůrčí doby, ale bude žádat o invalidní důchod. Do práce ovšem nenastoupí, protože jí lékař nařídil ještě jeden rok léčby (je vážně nemocná, má rakovinu a metastáze na mozku).

Jak ji mám nadále vést v evidenci? Jako neplacené volno nebo musí dát výpověď?

Děkuji moc za pomoc

Kováčiková Markéta

Odpovědi (1)

0

Vážená paní Kováčiková,

děkujeme Vám za dotaz.

Podpůrčí doba je institutem práva sociálního zabezpečení a vztahuje s k době, po kterou je možné pobírat nemocenské (§ 26 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění), tedy nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti (pokud zákon nestanoví jinak).

Podpůrčí doba nemá vliv na trvání dočasné pracovní neschopnosti, ale pouze na výplatu dávky nemocenského. O trvání dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař. Pokud tedy ošetřující lékař "nařídil" ještě jeden rok léčby, patrně rozhodl také o trvání dočasné pracovní neschopnosti. Jde o důležitou osobní překážkou ve smyslu § 191 zákoníku práce, a tedy dobu, po kterou je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance.

Zaměstnankyně tedy výpověď dát nemusí, a Vy ji nadále můžete vést jako dočasně práce neschopnou.

Odpovědět na dotaz