Právní poradna logo

Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Datum:03. 06. 2021 v 16:02
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 16:03
Zhlédnuto:659x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Chci se zeptat, jestli je v pořádku, když zaměstnavatel nařídí 9denní pracovní cyklus po 8 hodinách včetně 30 minutové pauzy? To znamená 3 dny ranní, pak 3 dny odpolední a 3 dny noční, 2 dny volna a zase dokola.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Odpověď je jednoduchá - to nejde, není dodržen nepřetržitý odpočinek v týdnu. Ten musí podle ustanovení § 92 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále jen "ZP"), činit 35 hodin během každého období 7 po sobě jdoucích dnů. Podle § 92 odst. 1 ZP platí, že zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.

V případě zaměstnanců

a) v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas,

b) v zemědělství,

c) při poskytování služeb obyvatelstvu, zejména

1. ve veřejném stravování,

2. v kulturních zařízeních,

3. v telekomunikacích a poštovních službách,

4. ve zdravotnických zařízeních,

5. v zařízeních sociálních služeb,

d) u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců,

e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech

a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.

Tato právní úprava je přesnou transposicí článku 5 směrnice 2003/88/ES o některých aspektech úpravy pracovní doby. Citovaná směrnice se totiž v preambuli odvolává na směrnici 89/391/EHS o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci, proto také podstata celé úpravy nepřetržitého odpočinku v týdnu a i úpravy nepřetržitého odpočinku v týdnu v zákoníku práce spočívá na zásadě zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců. To je "červená nit", která se prolíná všemi směrnicemi zemí Evropských společenství a i naším zákoníkem práce - zajistit prevenci zaměstnanců před riziky plynoucími z pracovního procesu a chránit jejich zdraví. Směrnice 2003/88/ES výslovně stanoví, že "Všichni pracovníci by měli mít dostatečnou dobu odpočinku. Pojem "odpočinek" musí být vyjádřen v jednotkách času, tj. ve dnech, hodinách nebo ve zlomcích uvedených jednotek. Pracovníkům ve Společenství musí být poskytnuty minimální denní, týdenní a roční doby odpočinku a přiměřené přestávky v práci. V této souvislosti je rovněž nezbytné stanovit maximální délku týdenní pracovní doby.".

Z toho důvodu byl také původní limit 32 hodin nepřetržitého odpočinku v týdnu zavedený do zákoníku práce již v roce 1968 v r. 2000 prodloužen na 35 hodin a byl zcela nově zaveden limit nepřetržitého odpočinku pro mladistvé zaměstnance.

Záměrně však není stanoveno jako podmínka, že pro každého zaměstnance musí být i sobota pravidelným dnem volna. Důvodem je skutečnost, že by to u řady zaměstnavatelů (především v obchodě a službách) bylo nemožné. Nicméně i tak je třeba vzít v úvahu, že 35 hodin zákonem zaručených je de facto jeden a půl den volna v týdnu, v sedmi po sobě jdoucích dnech.

Rozvrh směn nařízený vaším zaměstnavatelem však neodpovídá ani odpočinku podle § 92 odst. 1 ZP ani odpočinku podle § 92 odst. 3 ZP. Navíc, jak vyplývá z vašeho dotazu, měli byste během 14 dnů pracovat 12 dnů po 8 hodinách, tj. za dva týdny byste odpracovali 96 hodin, to je ale víc než stanovená týdenní pracovní doba, to je pracovní doba včetně práce přesčas.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.