Právní poradna logo

Nošení respirátorů a podobných prostředků

Datum:03. 06. 2021 v 17:16
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 17:17
Zhlédnuto:1224x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Musí zaměstnanec nosit roušku nebo nějaký obdobný ochranný prostředek také v zaměstnání? Může zaměstnavatel nepřidělit zaměstnanci práci, pokud tento odmítne mít zakrytá ústa a nos?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Jedním z prostředků, jak zabránit šíření nákazy koronavirem covid-19 je též zákaz pohybu a pobytu bez příslušných ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) ve vnitřních prostorách staveb. Takový zákaz včetně výjimek z něho stanoví Ministerstvo zdravotnictví svým mimořádným opatřením. Je zřejmé, že se vztahuje též na pohyb a pobyt zaměstnanců na pracovišti. To neplatí a respirátor zaměstnanec na pracovišti nosit v současné době nemusí např. v době výkonu práce nebo jiné obdobné činnosti, pokud ji vykonávají na jednom místě bez přítomnosti dalších osob. Mimořádné opatření v této souvislosti nařizuje zaměstnavatelům vybavit zaměstnance příslušnými ochrannými prostředky dýchacích cest, a to v dostatečném počtu na každou pracovní směnu. To podle mimořádného opatření logicky neplatí, pokud zaměstnanec v době výkonu práce a v souvislosti s výkonem práce nepřichází do fyzického kontaktu s jinými osobami (např. výkon práce na dálku mimo pracoviště zaměstnavatele).

Pokud zaměstnanec odmítá výše uvedenou ochranu v zaměstnání používat, je pochopitelné, že zaměstnavatel ho k výkonu práce nepřipustí, dokud se tak nestane. Kdyby si zaměstnanec nedal říci, a práci proto nekonal, není vyloučeno hodnotit jeho odmítnutí jako porušení povinnosti ("pracovní kázně").

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.