Právní poradna logo

Odběr povrchové vody

Datum:23. 06. 2021 v 15:49
Poslední aktivita:29. 06. 2021 v 16:16
Zhlédnuto:1557x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Na pozemku mi teče potok. Mohu z něj volně odebírat vodu nebo pro odběr platí nějaká omezení?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Pokud se chystáte vodu z potoka odebírat konví či kyblíkem, jedná se o tzv. obecné nakládání, ke kterému není třeba povolení. Pokud však k čerpání vody využijete čerpadlo či jiné „technické zařízení“, jedná se o nakládání s vodami, ke kterému již povolení třeba je.

Povolení k odběru povrchových vod vydává k žádosti příslušný vodoprávní úřad – obecní úřad obce s rozšířenou působností. Formulář žádosti a potřebné doklady upravuje § 2 vyhlášky č. 183/2018 Sb., o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřadu. V případě nejasností ohledně podkladů a samotné žádosti je možné a vhodné s předstihem oslovit příslušný vodoprávní úřad a vyžádat si potřebné informace.

Odběr povrchové vody v rozsahu do 6 000 m3 za rok nebo do 500 m3 za kalendářní měsíc včetně není zpoplatněn. Jsou-li tyto limity překročeny, za odběr je hrazena tzv. „Platba k úhradě správy vodních toků a správy povodí“, která je upravena v § 101 zákona č. 254/2001 Sb.

Novelou vodního zákona zákonem č. 544/2020 Sb. dále došlo v § 10 odst. 1 zákona č. 254/2001 Sb. ke snížení tzv. evidovaných odběrů povrchových a podzemních vod na 1 000 m3 vody v kalendářním roce a 100 m3 vody v kalendářním měsíci. Zavedení povinnosti měření množství odebírané vody u odběratelů se sníženými limity znamená jednorázovou investici do vodoměru s dálkovým přenosem dat nebo záznamovým zařízením v jednotkách tisíc Kč. Ustanovení předpokládá povinnost opatřit si „běžná“ měřidla na trhu (tzv. nestanovená) nevyžadující ověřovací cyklus 6 roků, která slouží pouze pro získání orientační hodnoty odběru. O nestanovených měřidlech se předpokládá, že bude jejich jednotnost a správnost zabezpečována kalibrací, a to prvotní, kterou provádí zpravidla výrobce měřidla a periodickou (během používání), kterou provádí odběratel.

Kontrolu plnění povinností podle vodního zákona provádí místně příslušný vodoprávní úřad nebo ČIŽP. Za odebírání vody bez povolení hrozí fyzickým osobám pokuta do výše 50 000 korun. U podnikatelů je to až 100 000 korun. Sankce vás čeká i tehdy, pokud odčerpáte více vody, než vám dovoluje povolení. Za metr kubický povrchové vody odebraný nad rámec povolení zaplatíte minimálně 10 Kč.

V situacích, kdy území zasáhne období sucha, může obec vyhlásit zákaz čerpání povrchové i podzemní vody. K takovým zákazům se přistupuje nejčastěji v letních měsících a smyslem je ochránit vodní toky, zachovat v nich alespoň nějaký průtok a tím také život.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.