Právní poradna logo

Práce zakázané těhotným ženám a pracovněprávní důsledky

Datum:03. 06. 2021 v 16:01
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 16:01
Zhlédnuto:1984x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Pokud otěhotní zaměstnankyně, která vykonává práci, jež je těhotným ženám zakázána vyhláškou č. 180/2015 Sb. nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, jak má zaměstnavatel postupovat?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Jde o jeden z případů, kdy zaměstnavateli vzniká povinnost převést zaměstnance na jinou práci [viz ustanovení § 41 odst. 1 písm. c) ZP], protože dosavadní práci nemůže zaměstnanec konat. Jinou vhodnou prací se přitom rozumí práce, která je vhodná pro zaměstnance vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, schopnostem a pokud možno kvalifikaci. Kdyby v důsledku převedení na jinou práci z výše uvedeného důvodu dosahovala zaměstnankyně bez svého zavinění nižšího započitatelného příjmu, má nárok na poskytování vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství dle ustanovení § 42 a násl. zákona o nemocenském pojištění.

Pokud zaměstnavatel nemá pro zaměstnankyni jinou vhodnou práci, na kterou by ji převedl, a současně jí nemůže přidělovat práci, musí být popsaná situace posouzena jako překážka v práci na straně zaměstnavatele, při které má zaměstnankyně právo na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Protože zaměstnankyně nebude konat žádnou práci, nelze tento případ podřadit pod žádný z důvodů pro poskytnutí vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.