Právní poradna logo

Pracovní fond

Datum:17. 08. 2022 v 12:41
Poslední aktivita:26. 08. 2022 v 16:13
Zhlédnuto:1798x
0

Dobrý den,

musím říct ze už si nevíme rady. Máme pracovní dobu od 6:00 do 22:00 každý den i svátky a víkendy. Pracovní fond mame 38,75 hodin týdně směna je 8.5 hod. 3 zamestnanci. Samozřejmě že měsíčně není možné aby všichni splňovali hodny. Takže každý měsíc, aby nám nemuseli platit náhradu, začali odebírat dovolenou. Některý měsíc to vyjde i na 10 hod aniž by bylo možné vzít směny navíc. Co s tím?

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, děkujeme za dotaz.

Vzhledem k tomu, že provozní doba u zaměstnavatele je 16 hodin denně, 7 dní v týdnu, a střídají se 3 zaměstnanci s týdenní pracovní dobou v rozsahu 38,75 hodin, není zaměstnavatel schopen "vyčerpat" jejich týdenní pracovní dobu v rámci své provozní doby (tj. hodiny odpovídající pracovní době převyšují hodiny provozní doby). Jinými slovy, zaměstnavatel Vám není schopen přidělovat práci v rozsahu Vaší týdenní pracovní doby, tj. vy nemůžete v tomto rozsahu svou práci vykonávat. V takovém případě nastává tzv. jiná překážka v práci na straně zaměstnavatele, a to podle § 208 zákoníku práce, kdy zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Zaměstnavatel by neměl tuto překážku v práci pokrývat dovolenou, neboť ta představuje právo zaměstnance na dlouhodobý odpočinek v kalendářním roce a jejím účelem je zajistit poskytnutí volna k reprodukci pracovní síly zaměstnance. Při určení čerpání dovolené je navíc zaměstnavatel povinen zohlednit nejen svoje provozní důvody, ale také oprávněné zájmy zaměstnance (těmi pravděpodobně nebude takové "drobení" dovolené, k jakému přistupuje Váš zaměstnavatel).

Pokud zaměstnavatel jedná v rozporu s výše uvedeným, doporučujeme jej na to písemně upozornit, případně podat podnět na inspektorát práce.

Odpovědět na dotaz