Právní poradna logo

Pracovní poměr mladistvého zaměstnance

Datum:03. 06. 2021 v 18:12
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 18:17
Zhlédnuto:457x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jsme velká prodejna potravin a budeme přijímat do pracovního poměru dva mladistvé zaměstnance. Jsou nějaká omezení v zákoníku práce týkající se pracovní smlouvy mladistvých zaměstnanců?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Občanský zákoník stanoví, že způsobilost občana uzavřít pracovněprávní vztah vzniká dovršením 15 let věku, s tím, že den nástupu do práce nesmí předcházet dni, kdy tato fyzická osoba ukončí povinnou školní docházku. Zákoník práce pak toto již výslovně neupravuje, neboť je k občanskému zákoníku ve vztahu subsidiarity. Podle školského zákona pak žák splní povinnou školní docházku uplynutím období školního vyučování ve školním roce, v němž dokončí poslední rok povinné školní docházky. To má pro zaměstnávání mladých lidí dnes ten praktický důsledek, že žáci, kteří ukončili devátou třídu základní školy a 30. června obdrželi vysvědčení, jsou z hlediska pracovněprávních předpisů osobami s ukončenou povinnou školní docházkou. Z toho tedy pro praxi vyplývá, že žák, který ukončí 9 tříd základní školy, může hned o prázdninách nastoupit brigádu neboli uzavřít pracovněprávní vztah, neboť má ukončenou povinou školní docházku.

Nesmíme se nechat v praxi mást zákonem o státní sociální podpoře, který stanoví, že za povinnou školní docházku se považuje též období školních prázdnin bezprostředně navazující na ukončení období školního vyučování školního roku, v němž dítě dovrší poslední rok povinné školní docházky. To však platí pouze v případě, když dítě není po dobu prázdnin výdělečně činné. Platí zásada, že dobu školních prázdnin bezprostředně navazující na ukončení období školního vyučování školního roku, v němž dítě dovrší poslední rok povinné školní docházky nelze považovat za povinnou školní docházku, jestliže dítě v této době vykonávalo výdělečnou činnost.

Zákoník práce pro mladistvé zaměstnance stanoví jediné omezení a to je v případě uzavírání dohod o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování a v případě dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů, jejichž cena převyšuje 50 000 Kč. Obě tyto dohody se totiž musí uzavírat písemně a lze je uzavírat nejdříve v den, kdy fyzická osoba dosáhne 18 roku věku, jinak jsou neplatné. Z toho důvodu je třeba rozlišovat studenty mladší 18 let, kteří tyto dohody nemohou uzavírat a studenty např. vysokých škol, kteří jsou starší 18 let a u nichž není vyloučeno, aby s nimi např. i v případě uzavření krátkodobého pracovního poměru uzavřel zaměstnavatel dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů, jejichž cena převyšuje 50 000 Kč a svěřil jim tímto způsobem např. notebook.

Zákoník práce poskytuje zaměstnavateli i zaměstnanci širokou škálu možností. Vlastní rozhodnutí, zda s dotyčnými uzavřete pracovní smlouvu nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr je výhradně na zaměstnavateli. Zákoník práce v tomto směru žádná omezení neklade, zaměstnanec je zaměstnanec bez ohledu na věk. Mladistvé zaměstnance zákon více chrání pouze v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, protože jejich fyzický vývoj není ukončen a je třeba dbát na to, aby nebyli zaměstnáváni pracemi nepřiměřenými, nebezpečnými nebo škodlivými jejich zdraví. To však asi u vás nehrozí. Pouze musíte mít na paměti, že s nimi nemůžete uzavřít dohodu o odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.