Právní poradna logo

Pracovní poměr na dobu určitou

Datum:03. 06. 2021 v 15:38
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:38
Zhlédnuto:381x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Zákoník práce omezuje ve svém § 39 uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou. Jak toto ustanovení správně vykládat? Hraje roli to, že v každém z pracovních poměrů na dobu určitou k jednomu a témuž zaměstnavateli konal zaměstnanec jinou práci? Má význam to, že pracovní poměr byl sice sjednán na dobu určitou, nicméně neskončil uplynutím doby, ale třeba dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem? A platí stejná pravidla i pro dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?

Garantovaná odpověď
0

Pravidlem obsaženým v ustanovení § 39 zákoníku práce a v praxi přezdívaným "třikrát tři" nebo též "třikrát...

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte

Další odpovědi (0)

Odpovědět na dotaz