Právní poradna logo

Právo zaměstnavatele testovat

Datum:10. 11. 2021 v 12:27
Poslední aktivita:23. 11. 2021 v 12:13
Zhlédnuto:2077x
0

Dobrý den,

prosím, ráda bych se zeptala, jestli má v současné době zaměstnavatel právo požadovat testování pouze po neočkovaných zaměstnancích ?

Po očkovaných testování nepožaduje.

Pracuji v kolektivu ( hudebník v orchestru ), kde se v otevřeném prostoru nachází v těsném kontaktu po celou dobu výkonu práce přibližně 60 lidí.

Děkuji předem za Vaši odpověď.

Přeji hezký den.

Hana Tesařová

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, paní Tesařová,

podle informací od Vás rozumíme, že předmětem zaslané otázky je existence oprávnění zaměstnavatele stanovit pro vybranou část svých zaměstnanců povinnost podstoupit test pro účely zjištění onemocnění COVID-19, kdy tuto část zaměstnanců zaměstnavatel má vybírat dle toho, zda je ten který zaměstnanec očkovaný.

Předně je nutné uvést, že zaměstnavatel nemá právo zjišťovat, zda je ten který zaměstnanec očkovaný. Takový (osobní) údaj mohou zaměstnanci poskytovat pouze dobrovolně a zaměstnavatel s ním může pracovat (zpracovávat je) pouze s jejich souhlasem.

Zaměstnavatel nemá právo vyžadovat jiné informace o zdravotním stavu zaměstnance než ty, které bezprostředně souvisejí s výkonem práce či s plněním povinností – tedy takové informace, které ovlivňují způsobilost zaměstnance k výkonu práce. Také s ohledem na skutečnost, že očkování proti onemocnění COVID-19 je dobrovolné, zaměstnavatel není oprávněn tento osobní údaj zjišťovat, stejně jako zda jste případně očkovaná proti chřipce.

Zaměstnavatel dokonce není ani oprávněn samovolně rozhodnout o testování svých zaměstnanců (ať již všech, nebo části), a to bez opory nařízení Ministerstva zdravotnictví a/nebo krajské hygienické stanice. Jinými slovy, rozhodnout o povinnosti testování zaměstnanců může buď Ministerstvo zdravotnictví a/nebo krajská hygienická stanice – nikoliv zaměstnavatel. Opět platí, že takové testování musí být vždy dobrovolné a se souhlasem zaměstnance (alternativně lze uvažovat o výjimce v případě vysoce rizikových profesí – např. lékaři, soc. pracovníci apod.).

Vezmeme-li v potaz Vámi popsanou situaci, kdy zaměstnavatel jednak ukládá svým zaměstnancům povinnost podstoupit test (aniž by měl oprávnění takové testování samovolně vyžadovat), a to navíc pouze těm, kteří nejsou očkovaní (čemuž nutně musí předcházet zjišťování, který zaměstnanec je a který není očkovaný), postupuje za současného stavu protiprávně, a to jednak s ohledem na skutečnost, že není oprávněn takovou povinnost samovolně uložit a dále s přihlédnutím k tomu, že otázka dobrovolného naočkování je osobním údajem, který nemá právo zaměstnavatel zjišťovat.

Výše uvedené platí v případě, kdy zde není rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví a/nebo krajské hygienické stanice, které by však například takovou povinnost (tj. testovat pouze neočkované zaměstnance) mohlo teoreticky stanovit. Jak jsme uvedli však výše, uzavíráme, že zaměstnavatel takovou povinnost uložit z důvodů výše uvedených nemůže. Upozorňujeme, že platnost této odpovědi se může měnit v závislosti na dynamickém vývoji epidemiologické situace.

Odpovědět na dotaz