Právní poradna logo

Překážky v práci na straně zaměstnavatele

Datum:03. 06. 2021 v 17:23
Poslední aktivita:04. 06. 2021 v 12:18
Zhlédnuto:1294x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Pokud zaměstnavatel přestane v souvislosti s pandemií koronavirem přidělovat zaměstnanci zcela, nebo částečně práci, o jakou překážku v práci jde a náhrada mzdy (platu) v jaké výši zaměstnanci přísluší?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Vždy záleží na tom, co přesně je důvodem toho, že zaměstnanec práci nekoná (zaměstnavatel mu ji nepřiděluje) a zdali byl zaměstnanec vůbec schopen práci konat. V praxi není žádná pochybnost o správnosti posouzení situace, kdy je zaměstnanec v karanténě nebo pečuje o dítě v důsledku uzavření školy. Jde o překážky v práci na straně zaměstnance s příslušným plněním ze strany zaměstnavatele nebo státu.

Složitější je posouzení charakteru překážky v práci na straně zaměstnavatele. Určité shrnutí připravilo MPSV prostřednictvím materiálu "Pracovněprávní desatero boje s koronavirem" publikovaného na webových stránkách www.mpsv.cz. V něm uvádí jednotlivé případy, které mohou nastat, ať už jde o prostoj, částečnou nezaměstnanost nebo jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele dle ustanovení § 208 zákoníku práce, včetně toho, na náhradu v jaké výši má zaměstnanec právo. V odborné literatuře se objevil i názor, že zmíněná pandemie může mít povahu dokonce živelní události a šlo by uplatnit překážku v práci dle ustanovení § 207 písm. b) zákoníku práce s právem zaměstnance na náhradu mzdy (platu) ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku, pokud v důsledku toho došlo k přerušení práce.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.