Právní poradna logo

Stavba studny a povolení k odběru podzemních vod

Datum:27. 07. 2021 v 14:12
Poslední aktivita:27. 07. 2021 v 14:16
Zhlédnuto:1880x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Je potřeba k odběru podzemních vod nějaké povolení? Kdo ho vydává a na jak dlouhou dobu? Jak je vydání povolení k odběru propojeno s povolením studny?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Povolením k odběru podzemních vod musí disponovat každý, kdo má u své nemovitosti studnu a odebírá z ní vodu pro pitné nebo jiné účely. Výjimku tvoří studny vybudované před rokem 1955 (tzv. historické studny), kterým bylo skrze právní fikci povolení uděleno a znovu se tedy nevydává.

Povolení k odběru podzemních vod nenahrazuje povolení vodního díla (v tomto případě studny). Ke zřízení vodního díla je nutné získat stavební povolení podle § 15 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Povolení k odběru podzemních vod [§ 8 odst. 2 písm. b) vodního zákona] a stavební povolení k vodnímu dílu (§ 15 vodního zákona) jsou vydávány v řízení zahajovaném na žádost.

Je-li to z důvodu neznalosti hydrologických poměrů v území třeba, musí vydání těchto povolení předcházet provedení průzkumného vrtu, a to na základě souhlasu podle § 17 odst. 1 psím. i) vodního zákona. Souhlas je vydáván k žádosti.

Povolení k odběru podzemních vod je vydáváno na časově omezenou dobu (§ 9 odst. 1 vodního zákona). Před uplynutím doby platnosti povolení je třeba v souladu s § 12 odst. 4 vodního zákona podat žádost o její prodloužení.

Náležitosti žádostí o povolení k odběru a o stavební povolení k vodnímu dílu, stejně jako formuláře těchto žádostí a potřebné doklady zakotvuje vyhláška č. 183/2018 Sb., o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřadu. Žádosti o povolení jsou zpravidla k dispozici také na příslušném vodoprávním úřadě (obecní úřad obce s rozšířenou působností). Úřady zpravidla formuláře zveřejňují také elektronicky na svých stránkách, kde si je lze pohodlně vytisknout a vyplnit. Formuláře lze nalézt také na stránkách: http://eagri.cz/public/web/mze/voda/statni-sprava-ve-vh/vodopravni-rizeni/

Je třeba zdůraznit, že povinnou přílohou žádosti o povolení stavby, studny, je projektová dokumentace zpracovaná autorizovaným inženýrem pro obor vodohospodářských staveb a přílohou k žádosti o povolení odběru podzemní vody vyjádření odborně způsobilé osoby (hydrogeologa).

Jedná-li se o situaci, kdy již studna legálně existuje (stavba byla povolena a zkolaudována a existuje k ní potřebná dokumentace), lze podat žádost toliko o povolení k odběru podzemní vody. Pokud doklady neexistují, studna existuje a nejedná se o studnu „historickou“ (viz výše), je nutné stavbu nejprve legalizovat, a to minimálně podáním žádosti o vydání dokumentace skutečného provedení stavby (tzv. pasport stavby). V případě, že studna vybudována není, vede vodoprávní úřad po podání žádostí o stavební povolení a povolení nakládání s vodami tzv. společné řízení (§ 9 odst. 5 vodního zákona).

V případě podání společné žádosti k územnímu a stavebnímu řízení vodoprávní úřad studnu umístí i povolí a zároveň povolí odběr podzemní vody. O vedení takového společného řízení je nutné požádat na samostatném formuláři uvedeném v příloze č. 2 vyhlášky č. 183/2018 Sb.

Je třeba zdůraznit, že vodoprávní úřad umísťuje a současně povoluje stavbu vodního díla pouze v případě, že vodní dílo je samostatnou stavbou, tj. není v souboru s jinými stavbami, které umísťuje obecný stavební úřad. V případě, kdy je vodní stavba stavbou vedlejší ke stavbě hlavní, může vodoprávní úřad vydat povolení stavby jen po umístění stavby jako celku (vydání územního rozhodnutí pro stavbu hlavní i vodní dílo obecným stavebním úřadem) a následně vydaného souhlasu obecného stavebního úřadu, příslušného k vydání územního rozhodnutí.

Správní ani jiné poplatky nejsou pro nakládání s vodami, tedy ani pro odběr podzemních vod, stanoveny.

Podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, je vydání stavebního povolení ke studni spojeno s poplatkem 300,- Kč. Za vydání dokumentace skutečného provedení stavby (pasport) pak zaplatíte poplatek 500,- Kč.

Vodoprávní úřad rozhodne nejdéle do 60 dnů od zahájení vodoprávního řízení; ve zvlášť složitých případech nejdéle do 3 měsíců.

Účastníky řízení stanoví zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů. Zpravidla jsou to: vlastníci okolních vodních zdrojů, kteří by mohli být nově povolovaným vodním dílem dotčeni, správce povodí, obec, na jejímž území se stavba bude provádět.

Proti rozhodnutí se lze odvolat do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí. Odvolání se podává u toho správního úřadu, který napadené rozhodnutí vydal. Ten je pak povinen, s výjimkou, kdy může a rozhodne se věc řešit tím, že odvolateli sám plně vyhoví (tzv. autoremedura), odvolání spolu s příslušnými spisy postoupit úřadu odvolacímu.

Podání odvolání má odkladný (suspensivní) účinek, což znamená, že včas podaným odvoláním se odkládá právní moc a vykonatelnost napadeného rozhodnutí. Odvoláním lze napadnout výrokovou část rozhodnutí, jednotlivý výrok nebo jeho vedlejší ustanovení. Odvolání jen proti odůvodnění rozhodnutí je nepřípustné.

Závěrem uvádíme, že za odběr vody z vlastní studny se platí poplatky podle vodního zákona až při odběru překračujícím 6 000 m3 v kalendářním roce, anebo 500 m3 v kalendářním měsíci. Výše poplatku je stanovena přílohou č. 2 zákona č. 254/2001 Sb. Pro zásobování pitnou vodou činí poplatek 2,00 Kč/m3, pro jiné účely pak 3,00 Kč/m3.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.