Právní poradna logo

Závazky po lhůtě splatnosti

Datum:03. 06. 2021 v 15:31
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:33
Zhlédnuto:4372x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Účetní jednotka eviduje dluhy, které jsou již po lhůtě splatnosti, a jejich úhradu nikdo nevymáhá. Je možné tyto dluhy v návaznosti na daňové předpisy zaúčtovat do výnosů, a tím je vyřadit z účetnictví?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Odpověď v účetních a daňových předpisech

Různé druhy dluhů se budou řídit odlišným režimem.

Dluhy právně zaniklé

Jde o dluhy, které musí být účetně odepsány, protože právně neexistují. Zaniklé dluhy je nutno podle bodu 4.1.3. ČÚS č. 19 Náklady a výnosy zaúčtovat do výnosů a tyto výnosy se stávají součástí základu daně. Nejčastějším výnosově účtovaným důvodem právního zániku dluhu je dohoda stran o odpuštění dluhu, dohoda o narovnání, započtení.

(Bod 4.1.3. ČÚS 019 Právně zaniklé dluhy se zaúčtují na příslušný účet ostatních výnosů [s výjimkou například splnění, splynutí, započtení, novace, narovnání, pokud jde o stejné částky (případný rozdíl se zaúčtuje do výnosů)].

Dluhy právně existující, promlčené v roce sestavení účetní závěrky

Z hlediska účetnictví se nejedná o žádný problém, nicméně ve vazbě na ustanovení § 23 odst. 3 písm. a) bod 11 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDP"), tzv. dodaňování polhůtních závazků se stává, že účetní jednotky i tyto hodnoty dluhů nesprávně zaúčtují do výnosů. Pozor, jedná se o dluhy existující. Zahrnutí hodnoty dluhů v souvislosti s § 23 odst. 3 písm. a) bodem 12 ZDP do základu daně proběhne pouze mimoúčetně v daňovém přiznání (na řádku daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob), nikoliv přes výnosy a účetní výsledek hospodaření. Je vhodné dodaněné závazky zachytit na samostatný analytický účet, jelikož následné nakládání s nimi bude vyžadovat další úpravy základu daně.

Podle § 23 odst. 3 písm. a) bod 11 ZDP se výsledek hospodaření zvyšuje o výši neuhrazeného dluhu zachyceného v účetnictví dlužníka odpovídajícího pohledávce, od jejíž splatnosti uplynulo 30 měsíců nebo se promlčela. Toto se nevztahuje na dluhy dlužníka, který je v úpadku podle zvláštního právního předpisu, a u ostatních poplatníků na dluhy z titulu cenných papírů a ostatních investičních nástrojů, plnění ve prospěch vlastního kapitálu, úhrady ztráty obchodní korporace, úvěrů, zápůjček, ručení, záloh, smluvních pokut, úroků z prodlení, poplatků z prodlení a jiných sankcí ze závazkových vztahů a dále na dluhy, z jejichž titulu vznikl výdaj (náklad), ale je výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, jen pokud byl zaplacen. Toto ustanovení se dále nevztahuje na dluhy, z jejichž titulu nebyl uplatněn výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, a dále na dluhy, o které vedou poplatníci rozhodčí řízení podle zvláštního právního předpisu nebo soudní řízení a nebo správní řízení podle zvláštního právního předpisu, jehož se poplatník řádně účastní a řádně a včas činí úkony potřebné k uplatnění svého práva, a to až do doby pravomocného rozhodnutí. Za dluhy se pro účely tohoto ustanovení v případě poplatníků, kteří vedou účetnictví, nepovažují dohadné položky pasivní nebo rezervy zachycené v účetnictví poplatníka v souladu se zvláštním právním předpisem. Poplatníci s příjmy podle § 7 nebo 9, kteří nevedou účetnictví a výdaje uplatňují podle § 24, zvýší rozdíl mezi příjmy a výdaji o výši neuhrazeného dluhu odpovídajícího pohledávce, od jejíž splatnosti uplynulo 30 měsíců nebo se promlčela, s výjimkou dluhů dlužníka, který je v úpadku podle zvláštního právního předpisu, a u ostatních poplatníků s výjimkou dluhů z titulu úvěrů, zápůjček, smluvních pokut, úroků z prodlení, poplatků z prodlení a jiných sankcí nebo dluhů, které při úhradě nejsou výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů, nejedná-li se o dluhy z titulu pořízení hmotného majetku a úplaty u finančního leasingu.

Pozor na opačnou situaci, kterou upravuje § 23 odst. 3 písm. c) bod 6 ZDP, kdy výsledek hospodaření lze snížit o hodnotu dluhu zaniklého splněním, započtením nebo splynutím, o kterou byl zvýšen výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji podle písmene a) bodu 11; o tuto hodnotu může snížit výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji podle odstavce 2 i právní nástupce poplatníka zaniklého bez provedení likvidace nebo právní nástupce poplatníka, který je fyzickou osobou, pokud u těchto právních nástupců tento dluh takovým způsobem zanikl a o hodnotu tohoto dluhu byl u poplatníka zaniklého bez provedení likvidace nebo poplatníka, který je fyzickou osobou, zvýšen výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji podle písmene a) bodu 11.

Dluhy právně existující, promlčené v minulých účetních obdobích

Tyto již dříve zdaněné dluhy, které se stále evidují v účetnictví, mohou být následně uhrazeny, započteny či může dojít k jejich právnímu zániku.

Dluhy právně existující, nepromlčené, neuhrazené

Jedná se o "běžnou" kategorii dluhů, které je zapotřebí inventarizovat. Jakýkoliv odpis či snížení jejich hodnoty z důvodu prodlužující se doby po splatnosti závazku je nepřípustný.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.