Právní poradna logo

Změna provozovatele zdroje znečištění ovzduší

Datum:20. 07. 2021 v 10:06
Poslední aktivita:20. 07. 2021 v 10:17
Zhlédnuto:5255x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jsme provozovatelem povoleného zdroje znečištění ovzduší. Za dva měsíce začne tento zdroj provozovat jiný subjekt (s jiným IČ). Bude nový provozovatel muset žádat o povolení provozovat tento zdroj? Nebo pro něj bude platit povolení, které bylo vydáno jako provozovateli nám?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Zdroje znečišťování ovzduší vyjmenované v příloze č. 2 k zákonu č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně ovzduší“), smí být podle § 17 odst. 3 písm. a) tohoto zákona provozovány pouze na základě a v souladu s povolením provozu, které vydává podle § 11 odst. 2 písm. d) zákona o ochraně ovzduší krajský úřad jako orgán ochrany ovzduší.

Podle § 40 odst. 3 zákona o ochraně ovzduší platí, že práva a povinnosti vyplývající z rozhodnutí vydaných podle tohoto zákona provozovateli přecházejí na právní nástupce provozovatele. Uvedené platí i pro povolení provozu zdroje, které vydává krajský úřad dle § 11 odst. 2 písm. d) zákona o ochraně ovzduší.

Za provozovatele stacionárního zdroje se podle § 2 písm. h) zákona o ochraně ovzduší považuje právnická nebo fyzická osoba, která zdroj skutečně provozuje; není-li taková osoba známa nebo neexistuje, považuje se za provozovatele vlastník stacionárního zdroje. Provozovatelem tedy je osoba, která zdroj fakticky provozuje. Provozovatelem zdroje tak nemusí být vždy jeho vlastník. V případě, že zdroj skutečně provozuje, je provozovatelem např. nájemce. Není-li skutečný provozovatel znám nebo neexistuje, je stanoveno subsidiární pravidlo, dle kterého se za provozovatele považuje vlastník stacionárního zdroje. Vlastník zdroje je v takovém případě povinen plnit veškeré povinnosti vyplývající ze zákona o ochraně ovzduší a za jejich neplnění mu lze podle § 25 a § 26 zákona o ochraně ovzduší uložit sankci.

Právním nástupcem provozovatele zdroje je typicky nový vlastník zdroje, ať už na základě např. kupní smlouvy nebo např. při přeměně obchodní společnosti.

Nový provozovatel zdroje (jiný subjekt s jiným IČ) tedy o nové povolení provozu zdroje žádat nemusí. Přechází na něj již vydané povolení provozu. Nový provozovatel musí dodržovat podmínky provozu v tomto povolení stanovené.

Současně však platí, že nový provozovatel zdroje by měl požádat krajský úřad o změnu povolení provozu podle § 13 odst. 2 zákona o ochraně ovzduší, tak aby bylo povolení v souladu s faktickou situací, tj. aby byl v povolení provozu uveden skutečný provozovatel zdroje. Lhůtu pro podání žádosti o změnu povolení nicméně zákon o ochraně ovzduší nestanoví.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.