Právní poradna logo

Zveřejnění účetní závěrky a výroční zprávy podle zákona o účetnictví

Datum:03. 06. 2021 v 15:35
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:37
Zhlédnuto:1749x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jaké jsou povinnosti spojené se zveřejňováním účetní závěrky a výroční zprávy podle zákona o účetnictví?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Způsoby zveřejňování stanoví § 21a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví (dále jen "zákon o účetnictví").

Kdo zveřejňuje?

Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 zákona o účetnictví jsou povinny účetní závěrku nebo přehled o majetku a závazcích a výroční zprávu, vyžaduje-li její vyhotovení zákon o účetnictví nebo zvláštní předpis, zveřejnit ty účetní jednotky, které se zapisují do veřejného rejstříku, nebo ty, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní předpis.

"Co" se konkrétně zveřejňuje?

Účetní jednotky obecně zveřejňují účetní závěrku v rozsahu, v jakém jimi byla sestavena. Mikro a malé účetní jednotky, pokud jim zvláštní právní předpis neukládá povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nejsou povinny zveřejňovat výkaz zisku a ztráty (§ 21a odst. 9 zákona o účetnictví).

Účetní jednotky, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, zveřejňují účetní závěrku v rozsahu a znění, ve kterém byla auditorem ověřena. Auditované účetní jednotky mají povinnost zveřejnit zprávu auditora.

Lhůta pro zveřejnění

Účetní jednotky, které se zapisují do veřejného rejstříku, mají povinnost zveřejnit účetní závěrku a výroční zprávu, a to uložením do sbírky listin nejpozději do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky.

Auditované účetní jednotky zveřejňují podle § 21a odst. 2 zákona o účetnictví účetní závěrku po jejím ověření auditorem a po schválení k tomu příslušným orgánem do 30 dnů od splnění obou uvedených podmínek, avšak nejpozději do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky bez ohledu na to, zda byla účetní závěrka uvedeným způsobem schválena.

Povinnost zveřejnění je splněna okamžikem předání účetních záznamů rejstříkovému soudu.

Účetní jednotka je povinna zveřejnit i informaci o tom, že zveřejňovaná účetní závěrka nebyla schválena výše uvedeným způsobem.

Nezveřejnění

V případě nesplnění povinnosti zveřejnění se účetní jednotka, která není podnikatelem, dopustí podle § 37 odst. 1 písm. j) zákona o účetnictví přestupku, za který lze uložit pokutu do výše 3 % hodnoty aktiv celkem.

Ostatní účetní jednotky nebo osoby odpovědné za vedení účetnictví se nezveřejněním dopustí podle § 37a odst. 1 písm. l) zákona o účetnictví přestupku, za který se uloží pokuta do výše 3 % hodnoty aktiv celkem. Konsolidující účetní jednotky se nezveřejněním dopustí podle § 37a odst. 2 písm. j) zákona o účetnictví přestupku, za který se uloží pokuta do výše 3 % hodnoty aktiv celkem.

Zveřejnění účetní závěrky lze provést následujícími způsoby:

  • datovou schránkou - zasláním na příslušný rejstříkový soud
  • e-mailem s elektronickým podpisem na podatelnu rejstříkového soudu
  • online podáním přes webový portál justice.cz nebo podatelnu.

V rámci novely zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění zákona č. 609/2020 Sb. bude možné splnit povinnost zveřejnění účetní závěrky obchodních korporací, kromě účetních jednotek předávajících účetní závěrku prostřednictvím ČNB, prostřednictvím správce daně z příjmů. Tento způsob zveřejnění bude možné uplatnit nejdříve na účetní závěrky sestavené za účetní období začínající od 1. 1. 2021.

Jakmile dojde k podání daňového přiznání k dani z příjmů v elektronické podobě, jehož přílohou bude účetní závěrka, správce daně předá účetní závěrku v požadovaném rozsahu rejstříkovému soudu. Správce daně bude povinen předat účetní závěrku rejstříkovému soudu v elektronické podobě bez zbytečného odkladu. Povinnost zveřejnit účetní závěrku bude splněna okamžikem podání u příslušného správce daně z příjmů.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.