Novela zákonů v oblasti daní

Dne 31. 12. 2019 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 364/2019 Sb. zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů.

Mgr.  Martin Glogar

Mgr. Martin Glogar

právník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Glogar

právník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Novelizuje přitom zákon o dani z nemovitých věcí, zákon o daních z příjmů, zákon o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, zákon o spotřebních daních, zákon o správních poplatcích, zákon o hazardních hrách a zákon o dani z hazardních her.

Zákonodárce v důvodové zprávě vysvětluje, že jednotícím prvkem změn ve vyčtených zákonech je vidina navýšení příjmů státního rozpočtu, přičemž veškeré změny ve všech relevantních zákonech jsou z důvodu zvýšení přehlednosti integrovány do jediného novelizačního zákona. Pro adresáty těchto právních norem má být takto mnohem snazší, a to oproti případu, kdy by byly obsaženy v řadě dílčích novel jednotlivých právních předpisů, se ve změnách zorientovat. Jako významný je rovněž označován aspekt procesní ekonomie legislativního procesu. Integrace změn veškerých daňových zákonů do jediného předpisu má totiž znamenat možnost reagovat na problémy, které případně v průběhu legislativního procesu vyvstanou, komplexním způsobem, tedy možnost požadované změny v daňovém právu promítnout v jednom kroku do všech relevantních předpisů. S tím má jít ruku v ruce rovněž menší administrativní náročnost a časová zátěž pro všechny subjekty podílející se na legislativním procesu, což se může záhy pozitivně projevit na délce legisvakanční lhůty.

Zákon své účinnosti nabyl dnem 1. 1. 2020.

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.
Hodnotil 1 čtenář

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články