NSS definitivně potvrdil, že zásah ÚOHS v sídle firmy Fortuna byl oprávněný

Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil, že zásah Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v sídle sázkové společnosti Fortuna v roce 2019 byl oprávněný. Jak vyplývá z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu, NSS potvrdil rozsudek Krajského soudu v Brně z února letošního roku, který žalobu proti zásahu zamítl. Oba soudy se případem zabývaly už podruhé.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

ÚOHS na jaře 2019 provedl místní šetření v sídle Fortuny a Tipsportu kvůli podezření z protisoutěžního jednání, konkrétně podezření z kartelové dohody. Důvodem k místnímu šetření, kdy úředníci bez ohlášení přijdou do sídla firmy, aby shromáždili důkazy týkající se podezření, byl jednak podnět konkurenční firmy Sazka, ale také veřejně dostupné informace.

Společnost Fortuna postup antimonopolního úřadu napadla žalobou u Krajského soudu v Brně. Ten jí dal na podzim 2019 za pravdu. Dospěl k názoru, že zásah byl nezákonný kvůli nedostatečnému množství důkazů, které měl úřad před zásahem k dispozici, a ÚOHS se tak stal nástrojem konkurenčního boje mezi sázkovými firmami.

Antimonopolní úřad se rozsudku bránil podáním kasační stížnosti k NSS, který jeho argumenty podpořil. Uvedl, že ÚOHS musí mít před zahájením místního šetření důvodné podezření, že došlo k protisoutěžnímu jednání, nemusí mít ale jistotu. NSS tak zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně a případ mu vrátil k opětovnému posouzení s tím, že musí zohlednit právní názor NSS.

Krajský soud tedy znovu rozhodl letos v únoru a žalobu Fortuny proti místnímu šetření v jejím sídle zamítl. Fortuna se bránila podáním kasační stížnosti k NSS, ale neuspěla. Žádné další opravné prostředky tak nemá k dispozici.

Takzvané místní šetření používají úředníci v posledních letech stále častěji, několikrát se díky takto získaným materiálům podařilo prokázat jednání porušující pravidla hospodářské soutěže. Některé firmy se snažily oprávněnost postupu ÚOHS zpochybnit u soudu, NSS dal prozatím ve všech skončených případech za pravdu ÚOHS.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články